REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Inflacja zjechała poniżej 2 proc.

Przed opublikowaniem danych GUS ekonomiści spodziewali się, że inflacja w marcu spadnie do 2,2 proc. Byłby to najniższy poziom od kwietnia 2019 r. Okazało się, że wskaźnik cen konsumenckich zszedł poniżej 2 proc., znalazł się więc poniżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Ostatni raz niżej był dokładnie pięć lat temu. Robi się bardzo ciekawie.

29.03.2024
10:24
Inflacja zjechała poniżej 2 proc.
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 1,9 proc. (wskaźnik cen 101,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc. (wskaźnik cen 100,2) – podał Główny Urząd Statystyczny w piątek.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w lutym wskaźnik cen uplasował się ostatecznie na poziomie 2,8 proc. Pełne dane za marzec GUS poda w poniedziałek 15 kwietnia.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych rok do roku. Źródło: GUS

Niższą inflację niż pokazał najnowszy odczyt GUS ostatni raz oglądaliśmy w marcu 2019 r., gdy wyniosła 1,7 proc.

Inflacja w 2018 i 2019 r. Źródło: GUS

Ze wstępnego zestawienia przedstawionego przez GUS w komunikacie wynika, że w porównaniu z marcem 2023 r. żywność zdrożała w marcu o 0,2 proc. Ceny nośników energii (np. węgiel, gaz) spadły o 2,6 proc., a ceny paliw obniżyły się o 4,5 proc.

Szybki szacunek wskaźnika cen konsumpcyjnych w marcu 2024 r. Źródło: GUS

Inflacja bazowa: 4,6 proc.

No pięknie. Warto było chwilę poczekać na inflację 1,9 proc. w marcu (zgodnie z naszymi oczekiwaniami). Żywność delikatny spadek 0,2 proc, m/m. Inflacja bazowa 4,6 proc. - rozpęd nadal oscyluje wokół 0,4 proc. m/m SA. – skomentowali dane na X.com ekonomiści mBanku.

Więcej wiadomości na temat inflacji w Bizblog.pl

Gwoli wyjaśnienia oficjalny odczyt inflacji bazowej NBP poda we wtorek po świętach o godz. 14, ale inni ekonomiści również szacują jej wielkości na tym samym poziomie.

Po pewnym opóźnieniu publikacyjnym GUS mamy odczyt CPI - w marcu jednak jedynka z przodu na inflacji 1,9 proc. r/r! To minimum tego roku i najniższy odczyt od 5 lat. Widać niską presję na cenach żywności. Inflacja bazowa ze spadkiem do ok. 4,6-4,7 proc. r/r – zauważyli eksperci Banku Pekao.

Ekonomiści ING przypominają, że inflacja zanurkowała tak nisko tylko na chwilę. Teraz zacznie się wspinać. Pytanie, jak wysoko.

Poniżej celu po raz pierwszy od 3 lat, ale tylko na chwilę. Za 2/3 spadku o ponad 14 pkt. proc. na przestrzeni ostatnich 12 m-cy odpowiadają ceny żywności, energii i paliw. Inflacja bazowa dwukrotnie wyżej od celu – zauważają.

Jak wysoko odbije teraz inflacja?

Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do piątkowych danych GUS zapowiada wzrost cen do około 5 proc. w trzecim kwartale 2024 r.

Będzie to efekt powrotu standardowej stawki VAT na żywność. Zmiana podwyższy CPI o 0,8 pkt. Dodatkowo tendencje na globalnych rynkach paliw i surowców rolnych sugerują nieco szybszy wzrost cen. Dlatego wyniki w II kwartale będą raczej zbliżone do 3,0-3,5 proc. W lipcu prawdopodobnie dojdzie do częściowego odmrożenia cen energii. Dlatego w III kwartale inflacja oscylować będzie blisko 5 proc. – zapowiada Sergiej Druchyn, analityk PIE.

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że na tym podobnym ceny konsumpcyjne będą utrzymywać się przed większą część 2025 r.

Wysoki wzrost płac, będzie przyczyniał się do wyższej inflacji w usługach. Obecnie dochody przeznaczane są na odbudowę oszczędności – badanie koniunktury konsumenckiej GUS pokazuje rosnącą chęć społeczeństwa do oszczędzania. W efekcie ten efekt jest przytłumiony. Spodziewamy się jednak, że to stan przejściowy pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu, który wpłynie na podwyżki cen – czytamy w komentarzu think tanku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA