Inflacja mocno w dół, obniżka stóp procentowych przesądzona
Inflacja w kwietniu spadła do 4,2 proc. rok do roku – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dla porównania w marcu wzrost cen wyniósł 4,9 proc. Odczyt jest minimalnie lepszy niż przewidywał konsensus prognoz (4,3 proc.) i najniższy od lipca ubiegłego roku. Ekonomiści uważają, że 7 maja RPP obniży stopy procentowe o 50 pb. Stopa referencyjna NBP spadnie wówczas do 5,25 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku wzrosły w kwietniu 2025 r. o 4,2 proc,. (wskaźnik cen 104,2) w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. (wskaźnik cen 100,4) – podał GUS w środę.
Ekonomiści prognozowali, że inflacja wyniesie 4,3 proc. r/r i 0,3 m/m.

Ekonomiści: cen żywności podeszły wyżej
Ze wstępnych danych wynika, że rok do roku żywność zdrożała o 5,3 proc., nośniki energii (np. gaz, węgiel) o 13 proc., paliwa potaniały za to o 8,3 proc. W porównaniu do marca było to odpowiednio +0,8 proc., -0,4 proc., -1,7 proc.
Kolejna (…) niespodzianka dezinflacyjna - wstępny szacunek inflacji CPI za kwiecień pokazał jej wyraźny spadek do 4,2 proc. r/r z blisko 5 proc. w I kwartale. Choć mocno pomogła tutaj wysoka baza z roku ubiegłego (głównie na żywności po podwyżce VAT) – skomentowali dane ekonomiści Banku Pekao.

Analitycy mBanku w komentarzu zwrócili uwagę na wyższy od oczekiwań wzrost cen żywności (w ujęciu miesięcznym.
Nieco wyżej podeszły ceny żywności, lekki spadek cen energii i solidny spadek cen paliw – napisali na x.com.
Rok do roku odnotowano duży spadek.
Źródłem dezinflacji był przede wszystkim wyraźny spadek dynamiki cen żywności, do 5,3 proc. r/r z 6,7 proc. r/r w marcu ze względu na wygasanie efektu niskiej bazy sprzed roku (w kwietniu 2024 powróciła wyższa stawka VAT na żywność) – przypomnieli w komentarzu analitycy PKO BP.
7 maja dojdzie do pierwszej zmiany stóp procentowych od jesieni 2023 r.
Ekonomiści Pekao szacują, że inflacja bazowa mogła obniżyć się w kwietniu do 3,5 proc. r/r.
Ta informacja, razem z dość słabymi odczytami z polskiej gospodarki realnej (przemysł, sprzedaż detaliczna, budowlanka) będzie stanowić wystarczający argument dla RPP do cięcia stóp na majowym posiedzeniu, w naszym przekonaniu o 50 pb – zauważają analitycy Banku Pekao.
Do bardzo podobnych wniosków doszli ekonomiści mBanku.
Impet wzrostu cen bazowych pozostaje w ryzach, co powinno wspierać scenariusz obniżek stóp – zauważają we wpisie na x.com.
Oficjalne dane o inflacji bazowej NBP poda w piątek 16 maja, najprawdopodobniej tydzień po pierwszej od października 2023 r. obniżce stóp. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się na posiedzeniu 6 maja, dzień później ogłoszona zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych.
RPP może obniżyć stopy o 100 punktów
Temat obniżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach niespodziewanie zdominował konferencję prezesa NBP po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Można by powiedzieć żartobliwie, że przychodzę jako gołąb na czele innych gołębi. Rada zmienia stanowisko na takie bardziej gołębie, czyli oczekuje, że sytuacja będzie zmieniać się w kierunku obniżania stóp procentowych − zapowiedział prezes Adam Glapiński.
Szef banku centralnego nie wykluczył, że do ewentualnego „dostosowania” kosztu pieniądza dojdzie już na majowym posiedzeniu. Jego zdaniem do końca roku RPP może ściąć stopy dwa razy, maksymalnie o 100 punktów bazowych. W takim scenariuszu główna stopa NBP miałaby wysokość 4,75 proc.