REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Szukasz pracownika? Bez etatu i godnej wypłaty nawet do mnie nie startuj

Minęły już czasy, gdy pracodawcy mogli przebierać w kandydatach do pracy jak w ulęgałkach. Obecnie przedsiębiorcy chcący zatrudnić dobrze wykwalifikowanego pracownika muszą nieźle się natrudzić. Z najnowszych badań wynika, że pracownicy nadal najbardziej u pracodawców cenią pewność i stabilność zatrudnienia, a możliwość pracy na etacie to jedna z kluczowych cech pracodawcy godnego zaufania.

17.08.2023
5:05
Szukasz pracownika? Bez etatu i godnej wypłaty nawet nie startuj
REKLAMA

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i stabilność zatrudnienia - te dwie odpowiedzi zdeklasowały wszystkie inne w najnowszym badaniu zrealizowanym przez Panel Badawczy Ariadna na zlecenie organizatorów Konkursu Pracodawca Godny Zaufania.

REKLAMA

Cechy idealnego pracodawcy

Jakie są najważniejsze cechy pracodawcy godnego zaufania? Respondenci wskazali na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (35 proc.) oraz jego stabilność (35 proc.). To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania realizowaną w 2021 r. w czasie pandemii. Możliwość pracy na etacie, jako jedną z kluczowych cech godnego zaufania pracodawcy obecnie wskazuje aż 33 proc. więcej badanych niż w 2021 r.

Niepewność związana z wojną na Ukrainie czy podwyższoną inflacją, ryzykiem spowolnienia gospodarczego, a także wspomnienie niedawnej przecież pandemii sprawiają, że dla pracowników najcenniejszą wartością jest wciąż stabilność zatrudnienia - mówi Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG.

Te benefity dla pracowników są najważniejsze

W 2021 r. jako najważniejszą cechę dobrego pracodawcy badani wskazywali brak opóźnień w wypłacaniu wynagrodzeń (24 proc.) – czyli również cechę powiązaną ze stabilnością zatrudnienia. W bieżącej edycji badania odpowiedź ta osiągnęła taki sam wynik procentowy (co jednak dało jej dopiero czwarte miejsce wśród najpopularniejszych odpowiedzi).

Czas pandemii był okresem podwyższonej niepewności, również na rynku pracy. Istniała poważna obawa, że branże szczególnie nią dotknięte jak gastronomia, hotelarstwo i turystyka, ale także część firm produkcyjnych, handlowych będą zmuszone do redukcji zatrudnienia, nie będą też w stanie wywiązać się ze zobowiązań finansowych wobec pracowników. Na szczęście wsparcie dla biznesu ze strony tarcz antycovidowych sprawiło, że gospodarcze skutki pandemii zostały złagodzone – uważa Alice Neffe, prezes Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Co ciekawe, w ciągu ostatnich dwóch lat pracownicy nie zmienili zdania, które benefity pracownicze są dla nich najważniejsze. Nadal najbardziej oczekiwane są zachęty wspierające wypoczynek, takie jak:

  • dodatki do wyjazdów dla dzieci, tzw. „wczasy pod gruszą”,
  • zdrowotne – prywatna opieka medyczna,
  • dofinansowanie edukacji,
  • nabywanie nowych kompetencji.
REKLAMA

Badanie powstało na zlecenie organizatorów Konkursu Pracodawca Godny Zaufania, którzy do 30 września prowadzą nabór do XIII edycji dla firm stwarzających przyjazne środowisko pracy i stawiających na innowacje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA