REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy kręcą nosem na benefity od pracodawcy. Czego oczekują?

Benefity pracownicze to nieraz karta przetargowa, aby przyciągnąć do firmy nowe talenty. Wszelkiego rodzaju dodatki do pensji to również sposób, aby zatrzymać obecnych pracowników. Problem w tym, że ponad połowa Polaków nie jest z nich zadowolona. Które benefity najbardziej preferują pracownicy w Polsce?

16.06.2023
12:40
Polacy kręcą nosem na benefity od pracodawcy. Czego oczekują?
REKLAMA

Pracownicy nie tylko oczekują adekwatnego wynagrodzenia, ale również lubią, gdy pracodawca dorzuca od siebie jeszcze bonus w postaci benefitów. Aż 75 proc. osób szukających pracy zwraca uwagę na pozapłacowe dodatki do pensji. Najczęściej w ogłoszeniach o pracę można znaleźć takie, jak np. karta sportowa, ubezpieczenie, prywatna opieka lekarska i nie zapominajmy o kultowych owocowych czwartkach. Jednak nie zawsze to, co oferuje firma, odpowiada pracownikom. Aż 60 proc. Polaków przyznało, że jest niezadowolonych z benefitów w swoim miejscu pracy.

REKLAMA

Jakie benefity są na topie?

Polacy najbardziej oczekują od pracodawcy prywatnej opieki medycznej, następne w kolejce są elastyczne godziny pracy i dodatkowy płatny urlop, a także roczne bonusy, możliwość pracy zdalnej, zwrot kosztów dojazdu do pracy, ubezpieczenie na życie oraz lekcje języków obcych - wynika z badania Enter The Code.

W zależności od rodzaju pracy zmieniają się również i oczekiwania co do benefitów. Np. aż 82 proc. pracowników fizycznych w naszym kraju chciałoby, aby pracodawca finansował im posiłki w miejscu pracy - wskazał raport "Food. Factories. Fluidity. Żywienie w fabrykach". Z kolei polscy inżynierowie powiedzieli w badaniu Bergman Engineering, że oczekują od pracodawcy dopłat do dojazdów do pracy oraz darmowych żłobków i przeszkoli.

Wiele ma do powiedzenia również wiek pracowników. Np. według raportu RocketJobs strzałem w dziesiątkę dla osób urodzonych w latach 80. i później są dodatkowe zajęcia związane z rozwojem osobistym czy szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe również. Szczególnie mile widziane są lekcje języka obcego.

W dzisiejszym świecie znaczenie języków obcych osiągnęło bezprecedensowy poziom ze względu na szeroki wachlarz możliwości zawodowych, jakie oferuje ich znajomość – uważa Sylvia Johnson z Preply.com, platformy z korepetytorami online.

Jakich benefitów oczekują pracownicy w innych krajach?

Co kraj to i oczekiwania inne. Pracownicy z Francji chcieliby dopłat do posiłków, ale nie w ogóle, tylko do tych zdrowych. Do tego zależy im również na wsparciu zdrowia psychicznego. Mniej wybredni są Luksemburczycy, którzy cieszą się po prostu z kuponów na lunch.

REKLAMA

Z kolei Islandczycy woleliby krócej pracować - 4-dniowy tydzień pracy byłby dla nich wystarczający. A w Wielkiej Brytanii pracownicy życzyliby sobie, by szef dofinansował im zakup roweru, aby dojeżdżać nim do pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA