REKLAMA

Funt mocno w górę, złoty mocno w dół

Silne dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii stały się impulsem do umocnienia funta brytyjskiego. Powód? Wyższa presja płacowa oraz stabilność zatrudnienia ograniczają perspektywy obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii w 2025 roku. Inwestorzy liczą, że zarobią więcej niż na walutach krajów, które sukcesywnie obniżają koszt pieniądza. Zdaniem analityków funt może pozostać jedną z silniejszych walut w nadchodzących miesiącach. Złoty niestety traci na wartości.

Funt mocno w górę, złoty mocno w dół
REKLAMA

Funt brytyjski zyskał na wartości na początku wtorkowej sesji, po publikacji zaskakująco silnych danych z brytyjskiego rynku pracy. Raport wskazał na wyraźną presję płacową oraz wzrost liczby pracujących, co wpłynęło na zmianę oczekiwań rynku dotyczących przyszłej polityki monetarnej Banku Anglii (BoE).

REKLAMA

Dlaczego funt brytyjski jest taki drogi

Średnie tygodniowe wynagrodzenia wzrosły w październiku o 5,2 proc., znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 4,6 proc. oraz wcześniejszego odczytu 4,3 proc. Dane te podkreślają utrzymującą się presję płacową w Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia pozostała stabilna na poziomie 4,3 proc., a ogólna zmiana netto na rynku pracy wyniosła aż 173 tysiące, przy oczekiwaniach na poziomie 5 tysięcy.

Rynek pracy pozostaje silny, a wysokie płace tworzą perspektywę podwyższonej presji inflacyjnej w średnim terminie. Wydźwięk danych jest wyraźnie jastrzębi, co ogranicza perspektywę obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii – komentuje Mateusz Czyżkowski, analityk rynków finansowych XTB.

Silniejsze dane z rynku pracy spowodowały umocnienie funta brytyjskiego względem dolara amerykańskiego oraz innych walut G10. Kontrakty terminowe na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii wskazują na około 61 punktów bazowych obniżek stóp Banku Anglii do końca 2025 roku, podczas gdy przed publikacją danych rynek zakładał 69 punktów bazowych. Zmniejszenie oczekiwań co do skali cięć sygnalizuje, że rynek dostrzega mniej niż 50 proc. szans na trzy obniżki stóp w 2025 roku.

Więcej wiadomości na temat funta brytyjskiego

Zmiana ta powoduje, że różnica w stopach procentowych między głównymi gospodarkami świata a Wielką Brytanią zaczyna się poszerzać, co teoretycznie może wspierać funta w dłuższej perspektywie – dodaje Czyżkowski.

Mocny funt brytyjski, słaby złoty

Na tle globalnych walut, funt brytyjski oraz jen japoński są obecnie liderami wzrostów. Silny rynek pracy oraz jastrzębie sygnały płynące z danych umocniły GBP, natomiast waluty Antypodów (AUD i NZD) pozostają pod wyraźną presją spadkową.

REKLAMA

Polski złoty niestety zalicza się do tych walut, które się osłabiają. Tak kształtowały się kurs PLN do głównych walut we wtorek:

  • Dolar amerykański (USD/PLN): 4,05735 zł
  • Euro (EUR/PLN): 4,26284 zł
  • Funt brytyjski (GBP/PLN): 5,15817 zł
  • Frank szwajcarski (CHF/PLN): 4,53520 zł
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA