Fotowoltaika na balkonie? Zanim założysz, przeczytaj
Rosnące ceny prądu zmuszają Polaków do oszczędzania energii i szukania sposobów na zmniejszenie rachunków. Jednym z nich jest inwestycja w panele fotowoltaiczne, które coraz częściej zakładają mieszkańcy domów wielorodzinnych na swoich balkonach. Jednak nie można ich zainstalować tak po prostu.
Prąd drożeje w oczach, a w lipcu jego cena dla konsumentów wzrosła o 20 proc. w porównaniu do czerwca - wynika z danych GUS. Stąd na popularności zyskuje fotowoltaika również zakładana na balkonach w blokach, którą po wymianie licznika na dwukierunkowy wystarczy podpiąć do domowego gniazdka. Jednak najpierw należy pamiętać o formalnościach, aby nie narazić się administracji bloku tak, jak miewało to w przypadku zakładania klimatyzatorów.
Fotowoltaika balkonowa. Jak założyć bez problemów z administracją budynku?
Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl, przypomina, że w przypadku zakładania fotowoltaiki na balkonach mogą wystąpić problemy ze względu na trudności w wyznaczeniu granicy pomiędzy własnością mieszkania oraz częścią wspólną budynku w przypadku balkonów i loggii. Takie spory występowały np. w sprawie finansowania remontów na balkonach, a przybyło ich przez rosnącą popularność zakładania klimatyzatorów.
Sytuację może dodatkowo pogorszyć popularyzacja fotowoltaiki balkonowej, która sama w sobie jest jednak zjawiskiem pozytywnym - uważa Magdalena Markiewicz.
I wskazuje, że orzecznictwo sądów niestety nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytania, które w kontekście statusu balkonów są związane z ustawą o własności lokali. Natomiast podpowiedź stanowi Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 r. (sygn. akt: III CZP 19/08): „elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu, uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu”. A to oznacza, że wspomniane elementy balkonu należy uznać za części wspólne budynku.
To ważna informacja, ponieważ fotowoltaika balkonowa dość często wymaga wykorzystania zewnętrznej części barierki lub ściany ograniczającej balkon - zwraca uwagę ekspertka.
Więcej o fotowoltaice przeczytasz na:
Założył na balkonie fotowoltaikę, sprawa trafiła do sądu
To nie żart, bo już mamy w kraju pierwsze takie przypadki. I zdaniem ekspertów takich sporów sądowych może przybywać, gdyż nawet jeśli wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa przyjmie uchwałę wyznaczającą zasady montażu balkonowej fotowoltaiki, to może się okazać, że nie wszyscy mieszkańcy bloku chcą respektować wypracowane wspólnie zasady. A tak było właśnie z klimatyzatorami. Dlatego ustalenie wymagań co do zainstalowania fotwoltaiki na balkonach może pomóc w ograniczeniu sporów sądowych.
Niektóre wspólnoty mieszkaniowe dodatkowo przyjęły uchwały określające granice części wspólnych. To działanie, które bywa przydatne nie tylko w kontekście balkonowej fotowoltaiki - wskazuje Magdalena Markiewicz.
Raczej nie należy się spodziewać, że rząd wprowadzi specjalną ustawę ws. fotowoltaiki na balkonach, dlatego wypracowanie rozwiązań pozostaje w gestii wspólnot i mieszkańców. I Ekspertka wskazuje, że w przypadku systemów fotowoltaiki balkonowej sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że mini-instalacje PV nie generują drgań oraz hałasu, które są związane z montażem klimatyzatorów.