REKLAMA

Nieuczciwe firmy od fotowoltaiki i pomp ciepła. Uważaj, co podpisujesz

Przeciągają termin ukończenia prac, podwyższają cenę w trakcie wykonywania usługo, arbitralnie nakładają wysokie kary umowne, czy wymuszają na klientach zrzeczenie się wszelkich roszczeń. Tego typu praktyki stosują nieuczciwe firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych odnawialnych źródeł energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie postawił zarzuty trzem firmom, które łamią prawa konsumentów.

magazyny-energii-panele-fotowoltaiczne-Rumunia
REKLAMA

UOKiK regularnie sprawdza umowy, które właścicielom domów podsuwają pod nos firmy działające na rynku OZE. Urząd szczególną uwagę zwraca na zapisy w umowach, które mogą być trudne do weryfikacji przez konsumentów. UOKiK sprawdza, czy klienci są rzetelnie informowani o wszystkich warunkach umownych i istotnych cechach produktu oraz czy zapisy nie chronią tylko interesów firm.

REKLAMA

Niedozwolone umowy

Urząd postawił zarzuty stosowania niedozwolonych postanowień umownych spółkom: Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości, które sprzedają i montują na terenie całego kraju urządzenia zapewniające odnawialne źródła energii i ciepła. Firmom oraz ich menedżerom grożą wysokie kary finansowe.

Jak ustalono w trakcie prowadzonego dochodzenia, niedozwolone klauzule w umowach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla konsumentów, takich jak zmiany terminu ukończenia prac, wzrost ceny, niewykonanie usługi ze względu na wycofanie się wykonawcy, nałożenie wygórowanych kar umownych, czy wymóg zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń. Cechą wspólną kwestionowanych klauzul jest to, że zawierają sformułowania niekorzystne dla konsumentów, często nieprecyzyjne, które mogą wprowadzać w błąd w kwestii przysługujących im praw.

Rynek urządzeń zapewniających odnawialne źródła energii rozwija się dynamicznie i coraz więcej z nas decyduje się na takie rozwiązania. Jest to jednak zawsze poważna inwestycja. Niedopuszczalne są sytuacje, w których przedsiębiorcy próbują obarczać ryzykiem prowadzonej działalności konsumentów – mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Więcej o prawach konsumenta przeczytacie w tych tekstach:

Jakie zapisy w umowach są niedozwolone? Na przykład zapis sugerujący, że umowa była indywidualnie negocjowana, mimo że nie miało to miejsca, czy też zapis o otrzymaniu wszystkich dokumentów, jeśli nie zostały one dostarczone, mogą mieć na celu utrudnianie konsumentom dochodzenie ewentualnych roszczeń. Urząd wskazuje, że niektóre postanowienia mają wręcz wprost zniechęcić do składania reklamacji, sugerując, że jeśli będzie ona niezasadna, to konsumenci poniosą wysokie koszty ekspertyz.

Niekorzystne dla konsumentów warunki mogą dotyczyć również m.in. niejasnych zapisów dających przedsiębiorcy możliwość swobodnej zmiany terminu realizacji montażu, a nawet samego modelu i mocy instalowanych urządzeń. UOKiK wskazuje, że do tego dochodzą próby ograniczenia odpowiedzialności za nienależyte wykonanie świadczenia – np. zły dobór produktu czy spowodowane podczas wykonywania prac uszkodzenia ścian, sufitu lub dachu.

Wysokie kary

REKLAMA

Jeśli zarzuty stosowania abuzywnych klauzul w umowach się potwierdzą spółkom Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości grozi kara do 10 proc. obrotu za każde naruszenie.

UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła i instalacji OZE. Są to głównie postępowania wyjaśniające i dotyczą niedozwolonych postanowień wzorców umów, nierespektowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, nieprzekazywania istotnych informacji niezbędnych konsumentom do podjęcia decyzji o zakupie – w tym dotyczących gwarancji, przewidywanych efektów eksploatacji instalacji, wyników audytu – a także wprowadzania w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA