REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki

Flip mieszkaniowy. Ile można zarobić?

Flip mieszkaniowy to metoda inwestowania, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce nie jest jeszcze bardzo popularna, co chętnie wykorzystują osoby, które wiedzą, w co i kiedy zainwestować. Co to znaczy „flipować” i jak rozpocząć proces inwestowania?

10.11.2023
8:41
remont-mieszkania-inflacja-ceny
REKLAMA

Flip mieszkaniowy – co to jest?

REKLAMA

Flip mieszkaniowy to sposób inwestowania wolnych środków pieniężnych, polegający na zakupie nieruchomości, odświeżeniu bądź wyremontowaniu jej, a następnie odsprzedaniu z zyskiem. O zysku możemy mówić wtedy, gdy cena sprzedaży jest wyższa od ceny zakupu powiększonej o koszty remontu. House fliping przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się sposobem na zarabianie pieniędzy. Niemniej jednak, jak zawsze w kontekście inwestowania, potrzebna jest duża wiedza i umiejętność wykorzystania jej w praktyce.

Czym charakteryzuje się flip mieszkaniowy?

Flipowanie wydaje się prostym sposobem na zarobienie dużych pieniędzy, jednak rynkiem tym rządzą nieco inne prawa niż obowiązujące przy standardowym inwestowaniu w nieruchomości.

Inwestor kupuje mieszkanie, które ma potencjał sprzedażowy. Kwestią drugorzędną jest natomiast jego stan techniczny – nierzadko inwestuje się w nieruchomości, które wymagają generalnego remontu. Celem jest podniesienie wartości mieszkania tak, aby zarobić na jego sprzedaży.

Mniej uwagi inwestorzy poświęcają również cenie zakupu, która wcale nie musi być niska. Oczywiście, wiele zależy tutaj od posiadanego kapitału bądź ewentualnej zdolności kredytowej – czasami w inwestycję lokowany jest kapitał pożyczkowy, wtedy też cena sprzedaży musi być na tyle wysoka, aby dodatkowo pokryć koszty obsługi zadłużenia.

Więcej na temat flipów mieszkaniowych przeczytasz na Bizblog.pl:

Jak inwestować w mieszkania na flipa?

Inwestowanie w mieszkania metodą na flipa nie jest proste. Inwestor musi posiadać wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje lokalny rynek nieruchomości. Jest to konieczne do oceny, które mieszkania mają potencjał sprzedażowy, a które nie przyniosą oczekiwanych zysków. Ponadto należy śledzić pojawiające się oferty sprzedaży mieszkań, co jest czasochłonne.

Istotą inwestowania na flipa jest znalezienie nieruchomości z potencjałem, którą można odnowić stosunkowo niskim kosztem, a następnie odsprzedać z zyskiem. Motto inwestorów brzmi „szukaj nieruchomości, których szukają klienci”.

Jak rozpocząć proces inwestowania?

Zanim inwestor zakupi pierwsze mieszkanie, powinien określić, jakim kapitałem dysponuje. Inne bowiem ceny obowiązują w mniejszych miejscowościach, inne w większych miastach. Ponadto za dobrze zlokalizowane nieruchomości trzeba zapłacić więcej. Nie oznacza to jednak, że małe mieszkania na obrzeżach nie dają szansy na zarobek – wręcz przeciwnie, być może właśnie takich nieruchomości poszukują aktualnie klienci.

Dlatego też bardzo istotne jest zbadanie lokalnego rynku. Należy ocenić, jakie oczekiwania mają potencjalni nabywcy. Następnie nieruchomość trzeba odświeżyć lub wyremontować. Na tym etapie warto:

  • zaprojektować wnętrza celem zwiększenia użyteczności mieszkania,
  • wybrać tanie, lecz wysokiej jakości materiały,
  • skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy remontowej, zwłaszcza jeśli chodzi o remont generalny,
  • wybrać styl wnętrzarski, który wpisuje się w obowiązujące trendy.

Po przeprowadzeniu wszelkich prac, inwestor musi przygotować dobrą ofertę sprzedaży mieszkania. Ważne, aby umieścić w niej zdjęcia, a także dokładny opis nieruchomości. Warto zaproponować nieco wyższą cenę, na wypadek gdyby miała ona stać się przedmiotem negocjacji z klientem.

REKLAMA

Ile można zarobić na flipowaniu? Czy jest to inwestycja dla każdego?

Flip mieszkaniowy pozwala wygenerować zysk na poziomie 5-7 proc. w skali roku. Są to jednak dane optymistyczne, a ostateczny zarobek zależy tak naprawdę od potencjału nieruchomości oraz tego, czy uda się odsprzedać ją w korzystnej cenie. Flip, jak każda inwestycja, może też przynosić straty, dlatego warto dokładnie go zaplanować. W tematyce flipów dobrze odnajdują się osoby, które związane są z rynkiem nieruchomości oraz posiadają wiedzę w zakresie inwestowania. Ponadto, aby w ogóle wejść na rynek, trzeba posiadać spory kapitał początkowy, mając na uwadze aktualne ceny nieruchomości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA