REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Firmy zwijają się jedna po drugiej. Co się dzieje?

Od stycznia do marca 2024 r. z polskiego rynku zniknęło niemal 56 tys. firm. W trzy pierwsze miesiące roku jeszcze więcej zawiesiło swoją działalność - prawie 91,5 tys. - wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Czy jest się czym martwić?

25.05.2024
13:34
Firmy zwijają się jedna po drugiej. Co się dzieje?
REKLAMA

Najnowsze dane opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) mogą przyprawić o zawrót głowy, ale mimo to jest lepiej niż rok temu. 56 tys. wniosków o zakończenie działalności, jakie wpłynęły w I kw. br., to o 6,2 proc. mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym, kiedy prawie 60 tys. jednoosobowych działalność gospodarczych zdecydowało się na taki krok. W sumie w Polsce zarejestrowanych jest ok. 3,5 mln JDG.

REKLAMA

Te statystyki są spójne z obrazem sytuacji polskiej gospodarki w ostatnich latach. Pierwszy kwartał ubiegłego roku był szczególnie trudny dla przedsiębiorców. Miało to związek z apogeum presji kosztowej, wynikającej w szczególności z wysokich cen energii. Jednocześnie firmy mierzyły się ze słabością popytu, zarówno w kraju, jak i za granicą. O trudności ówczesnej sytuacji najlepiej świadczy fakt, iż polska gospodarka znajdowała się wówczas w recesji – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Jakie firmy zakończyły działalność?

W dużej mierze (prawie 20 proc.) były to firmy bez wskazanego miejsca wykonywania działalności. Dokładnie takich firm było 10,9 tys. (rok wcześniej 9,6 tys.). Najwięcej wniosków (13 proc.) złożono w woj. mazowieckim (7,2 tys., podczas gdy rok wcześniej działalność zakończyło tu niemal 8 tys.).

Zdaniem dr. Błażeja Podgórskiego z Katedry Finansów Akademii Leona Koźmińskiego wynika to z tego, że gospodarka i biznes ewoluują.

Wiele przedsiębiorstw działa w wirtualnym środowisku. Są to oczywiście podmioty z szeroko pojętej branży IT, ale i te korzystające z marketplace’ów, jak np. Allegro - mówi ekspert.

Natomiast Łukasz Kozłowski przypomina, że osoby dokonujące rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG nie mają obecnie obowiązku wskazania stałego adresu, pod którym ją prowadzą, bo wystarczy jedynie podanie adresu korespondencyjnego.

Można przypuszczać, że na pominięcie tej informacji decydują się osoby prowadzące tzw. działalność mobilną lub też świadczące usługi w lokalu klienta. Prawdopodobnie w części przypadków jej zasięg przekracza granice pojedynczego województwa. Z tego wynika takie zachowanie – dodaje.

Więcej o jednoosobowych działalnościach gospodarczych przeczytasz na Bizblog.pl:

Więcej firm zawiesiło działalność

W I kw. 2024 r. do CEIDG wpłynęło 91,5 tys. wniosków o zawieszenie działalności. To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie, kiedy takich przypadków było 89,6 tys.

Dr Podgórski wskazuje, że jednym z czynników implikujących zawieszenia jest zmiana przepisów dotyczących składek zdrowotnych.

Przed Polskim Ładem premiera Morawieckiego większość kosztów ubezpieczenia zdrowotnego można było odpisać od podatku. Natomiast po tej nowelizacji składki ZUS w zdecydowany sposób dociążyły prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak polski biznes stoi na solidnych fundamentach. A dane dotyczące zawieszeń, jak i zamknięć działalności, wykazują bardziej na naturalną fluktuację niż realne zmiany – ocenia dr Podgórski.

REKLAMA

Z kolei Łukasz Kozłowski przypomina, że, że na początku roku następuje ograniczenie aktywności m.in. w branży budowlanej, rolniczej, handlowej, a także w niektórych segmentach turystyki. W związku z tym część przedsiębiorców decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej, co pozwala ograniczyć ponoszone koszty w tym czasie.

Natomiast zdaniem ekspertów sytuacja powinna poprawić się w przyszłych miesiącach. Nie ma co liczyć na większe zmiany, jednak eksperci zapowiadają, że i tak będzie lepiej niż rok temu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA