REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki

Wakacje składkowe. Nowe rozwiązanie nie dla wszystkich przedsiębiorców

Wakacje składkowe to potoczna nazwa rozwiązania, które umożliwi przedsiębiorcom uzyskanie zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wybranym przez siebie miesiącu. Prace nad projektem ustawy wprowadzającym urlop trwają, jednak już dziś wiadomo, że nie każdy przedsiębiorca będzie mógł z niego skorzystać.

24.04.2024
22:19
Wakacje składkowe. Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców
REKLAMA

Wakacje składkowe – podstawowe założenia

REKLAMA

Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne to jeden z postulatów przedsiębiorców, który pojawił się już kilka lat temu. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, która miałaby wprowadzić taki urlop. Zgodnie z założeniami, przedsiębiorca będzie miał możliwość zwolnienia z obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wybranym przez siebie miesiącu. Rozwiązanie to dotyczyć będzie wyłącznie firm, w których:

  • zatrudnionych jest maksymalnie dziewięć osób,
  • roczne przychody nie przekraczają 2 milionów euro.

Ponadto przedsiębiorstwo musi być zarejestrowane w CEiDG. Składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa, zatem wysokość świadczeń emerytalno-rentowych nie ulegnie zmianie.

Jak skorzystać z wakacji składkowych?

Zgodnie z zapowiedziami, aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Musi to zrobić w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym nie będzie opłacał składki. Wnioski dostępne będą wyłącznie na PUE, nie będzie można ich składać listownie ani osobiście w oddziale ZUS.

Jeśli przedsiębiorca nie złoży dokumentacji w wyznaczonym terminie, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Wakacje składkowe dla dużych firm i pracowników

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie wakacji składkowych wyłącznie dla małych przedsiębiorców, wykluczeni są z nich natomiast właściciele dużych firm oraz osoby pozostające w stosunku pracy.

Dlaczego? Jak podkreśla minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, to właśnie dla drobnych przedsiębiorców obciążanie ZUS są najtrudniejsze do udźwignięcia. Nie mają też prawa do płatnego urlopu, dlatego planując go, często muszą zrezygnować z przychodu.

Więcej poradników przeczytasz na Bizblog.pl:

Od kiedy będzie można korzystać z wakacji składkowych?

Rządzący zapowiadają wprowadzenie wakacji składkowych jeszcze w 2024 r., jednak przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać najwcześniej jesienią. Wynika to z konieczności dostosowania systemu informatycznego ZUS tak, aby składanie wniosków przebiegało płynnie, bez żadnych zakłóceń.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, w jakim kształcie ustawa wprowadzająca wakacje składkowe wejdzie w życie.

Wakacje składkowe – dodatkowe wymagania

REKLAMA

Wakacje składkowe nie mają nic wspólnego z faktycznym urlopem, na który miałby się udać przedsiębiorca. W miesiącu, w którym będzie z nich korzystał, w dalszym ciągu będzie mógł dokonywać czynności związanych z prowadzeniem firmy. Wakacje składkowe nie będą miały wpływu na prawo do zasiłku chorobowego.

Zgodnie z projektem ustawy jedynym wymogiem, aby skorzystać z możliwości zwolnienia z opłacania składek, będzie złożenie wniosku w odpowiednim terminie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA