REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki
  3. Energetyka /
  4. Środowisko

Nowy sposób na ograniczenie CO2. Wyższy VAT na mięso

Nie licząc Rosji Niemcy są jedynym europejskim przedstawicielem w pierwszej dziesiątce największych emiterów dwutlenku węgla. Trudno dziwić się, że łapią się każdego pomysłu, który może to zmienić. Najnowszą propozycją jest większe opodatkowanie mięsa. Emisja CO2 u naszego zachodniego sąsiada ma dzięki temu wreszcie zmaleć.

14.08.2019
14:49
Nowy sposób na ograniczenie CO2. Wyższy VAT na mięso
REKLAMA

Fot. Marco Verch/Flickr.com/CC BY 2.0

REKLAMA

Dla naukowców nie jest żadną tajemnicą, że rolnictwo także emituje do atmosfery gazy cieplarniane zmieniające klimat. Dyskusje toczą się jedynie o skalę tego zjawiska. Hodowla bydła ma odpowiadać nawet za 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, powodowanych działalnością człowieka. Tymczasem przewiduje się, że na przestrzeni 50 lat (od 1999/2000 r. do 2050) dojdzie do podwojenia produkcji mięsa: z 229 mln ton do 465 mln ton w jednym roku.

Nic dziwnego zatem, że coraz częściej ten temat podejmują i naukowcy i sami politycy, którzy wreszcie przestają traktować wzmianki o zmianie klimatu, jak filozoficznych sentencji, bez podparcia w rzeczywistości. Swoją propozycje w tym względzie właśnie przedstawili niemieccy socjaldemokraci i Zieloni.

Emisja CO2 zmaleje, jak mięso będzie droższe.

Politycy SPD i Zielonych na celownik wzięli produkty mięsne. Nie jest wszak tajemnicą, że hodowle też wytwarzają gazy cieplarniane. Wg japońskich naukowców produkcja każdego kilograma wołowiny wiąże się z wytworzeniem CO2 równemu trasie 250 km pokonanej przez przeciętny, europejski samochód. To tyle energii, że przez prawie 20 dni można nią palić 100-watową żarówkę. 

Dlatego pojawił się u naszego zachodniego sąsiada pomysł, żeby produkcję mięsa opodatkować. W tym celu, jak przekonują przedstawiciele SPD i Zielonych, podatek VAT powinien wzrosnąć od 7 do 19 proc. Inicjatorzy tego pomysłu nie potrafią zrozumieć, jak mięso może być obarczone 7-procentowym VAT-em, a np. mleko owsiane już 19 proc. stawką VAT.

To nie pierwsza nieemisyjna propozycja od Zielonych.

Zieloni, którzy po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego stali się drugą siłą polityczną w Niemczech najwyraźniej wzięli na sztandary same klimatyczna postulaty. To nie pierwszy (i pewnie nie ostatni) ich pomysł, którego realizacja miałaby pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.

Jedną z ich ostatnich propozycji jest obłożenie wewnętrznych połączeń lotniczych dodatkowym podatkiem, przy jednoczesnym podniesieniu nakładów na kolej. Tak, żeby już w 2035 r. większość kursów samolotowych tylko na terenie Niemiec - była niepotrzebna.

Nie może tak być, że samolot, jako środek transportu najbardziej szkodliwy dla klimatu, jest subwencjonowany wielomiliardowymi sumami, a najbardziej przyjazna dla środowiska kolej jest chronicznie niedofinansowana – przekonuje Daniela Wagner, jedna z autorek klimatycznego plan partii Zielonych.

Dania chce neutralności produkcyjnej do 2050 r.

REKLAMA

Hodowla bydła i w ogóle rolnictwo znalazły się na celowniku nie tylko niemieckich klimatologów. Dania chce do 2050 r. produkować mięso i warzywa z neutralnym bilansem emisji dwutlenku węgla. Nie obejdzie się bez pomocy rządu i takich rozwiązań, jak chociażby rekompensaty dla rolników chroniących środowisko.

Chcemy wziąć na siebie odpowiedzialność za globalne wyzwanie, którym jest potrzeba produkcji większej ilości żywności, ale produkowanej w sposób zrównoważony - przekonuje Anne Lawaetz Arhnung, dyrektor Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności (DAFC).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA