REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Emerytura w styczniu nie przyjdzie. Seniorze, warto byś to wiedział

Niektórzy emeryci i renciści mogą zdziwić się, gdy w styczniu na ich konto nie wpłynie świadczenie. To jednak wcale nie znaczy, że ZUS zamierza o nich zapomnieć w przyszłym miesiącu.

12.12.2023
8:53
Emerytura w styczniu nie przyjdzie. Seniorze, warto to wiedzieć
REKLAMA

Brak wypłaty emerytury czy renty w styczniu może zdziwić niejednego seniora, a zwłaszcza tego, który nie dawno przeszedł na emeryturę. Wszystko przez nietypową sytuację, do jakiej dojdzie na przełomie roku. Dotyczy ona zarówno świadczeń przekazywanych przez listonosza, jak i tych, które trafiają na rachunki bankowe.

REKLAMA

Brak świadczenia w styczniu? Zerknij na konto

Dlaczego emerytura nie zostanie wypłacona w styczniu? Niektórzy seniorzy doświadczają tego każdego roku. Chodzi o terminy i zasady, na jakich ZUS wypłaca świadczenie.

W trakcie każdego miesiąca jest siedem terminów, gdy Zakład przekazuje seniorom środki: 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia miesiąca. Natomiast jeśli któryś dzień wypłaty wypada w weekend, święto czy dzień wolny od pracy, to ZUS przekazuje pieniądze wcześniej.

W przypadku osób, które otrzymują świadczenie każdego pierwszego dnia miesiąca, emerytura nie zostanie im przekazana 1 stycznia, ale we wcześniejszym terminie - do końca grudnia. W ten sposób będą oni mogli cieszyć się dwiema wypłatami w grudniu, ale warto nie szaleć za bardzo, bo kolejne świadczenie otrzymają dopiero 1 lutego 2024 r.

Więcej o emeryturach i rentach przeczytasz na Bizblog.pl:

Komu ZUS wypłaci emeryturę przed świętami?

Zakład pamięta również o seniorach, którzy otrzymują emeryturę lub rentę 25. dnia miesiąca. Tego dnia przypada jednak pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, więc emerytura zostanie im wypłacona jeszcze przed świętami.

Ta sytuacja również ma miejsce co roku i co roku rzecznik ZUS lub prezeska ZUS informują seniorów.

REKLAMA

Seniorzy, których termin płatności świadczenia wypada 25. grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. ZUS zadbał o to, by emerytury i renty były wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – poinformowała w ubiegłym roku prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Coraz więcej osób otrzymuje świadczenie przelewem i nie musi czekać, aż zapuka do nich listonosz. Poziom ubankowienia świadczeń długoterminowych wynosił na koniec 2022 r. około 77 proc. Seniorów, którzy jeszcze nie mają konta w banku, ZUS zachęca, aby rozważyli bezpieczną formę przekazywania świadczeń w formie przelewów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA