REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Przed Wigilią otwarcie nowej ekspresówki. Nawet o niej nie słyszałeś, a to bardzo przydatna trasa

Prace przy brakującym odcinku Trasy Kaszubskiej są już na ukończeniu i otwarcie nowej drogi ekspresowej S6 powinno odbyć się jeszcze przed świętami. Będzie to 40-kilometrowy odcinek biegnący z Trójmiasta w kierunku Słupska, który nie tylko posłuży mieszkańcom Pomorza w czasie podróży świąteczno-noworocznych, ale także pomoże rozładować ruch podczas szczytu wakacyjnego.

13.12.2022
18:19
Przed Wigilią otwarcie nowej ekspresówki. Nawet o niej nie słyszałeś, a to bardzo przydatne kilkadziesiąt kilometrów
REKLAMA

O planach udostępnienia do ruchu brakującego fragmentu ekspresówki S6 poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA zaznaczyła, że w użytkowaniu jest już fragmentu nowej trasy pomiędzy Bożepolem Wielkim a Strzebielinem, ale brakuje całego odcinka do węzła Gdynia Wielki Kack.

REKLAMA

Jeśli prace uda się skończyć przed świętami, kierowcy będą mieć do dyspozycji ponad 40 km dogi nazywanej Trasą Kaszubską. Jest to ekspresówka biegnąca od Trójmiasta na zachód, w stronę Słupska i dalej do Koszalina. Niestety S6 stanowi tam na razie jedynie obwodnice tych miast – w przypadku Koszalina nawet tylko częściowo.

GDDKiA zaznacza, że Trasa Kaszubska może zostać oddana do ruchu pod warunkiem, że będzie bezpieczna dla jej użytkowników oraz będą uzyskane stosowne decyzje administracyjne. Wciąż montowane są między innymi bariery ochronne, elementy ochrony środowiska jak ekrany akustyczne czy ustawiane jest oznakowanie drogowe.

 class="wp-image-1990333"
Źródło: GDDKiA

Otwarcie nowej ekspresówki przed świętami można widzieć jako sukces i „prezent dla kierowców”, ale trzeba pamiętać, że realizacja tej inwestycji nastąpiła z dużym opóźnieniem. Jeszcze na początku maja GDDKiA obiecywała, że cały budowany fragment w ciągu kilku tygodni. Potem termin zmieniono na jesień, a przejezdność obiecywano w październiku. Nic z tego jednak nie wyszło. Oby obecne zapowiedzi się sprawdziły, choć GDDKiA woli się asekurować.

Budowa dróg w Polsce: walory regionalne

Warto zaznaczyć, że nazwa Trasa Kaszubska w tym przypadku będzie oznaczała coś więcej niż w przypadku dróg ochrzczonych w podobny sposób. Zwykle za nazwą nic więcej się nie kryje i na przykład na Autostradzie Bursztynowej nie znajdziemy żadnych bursztynów, a na Trasie Kaszubskiej Miejsca Obsługi Podróżnych zostaną oznakowane nie tylko po polsku, ale także w języku kaszebe, który ma na tym obszarze status języka regionalnego. 

REKLAMA

Bierzemy pod uwagę walory językowe i regionalne

– podkreśla GDDKiA.

Na spotkaniach z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego rozmawialiśmy na temat obecności języka kaszubskiego na przydrożnych znakach. Zaangażowanie GDDKiA to nie tylko konstruktywny dialog, ale też racjonalne decyzje. Wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim opracowaliśmy tablice informacyjne, które będą umieszczone na dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych w Kamieniu. Będą one dostępne w trzech wersjach językowych - po kaszubsku, polsku i angielsku – wyjaśnia GDDKiA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA