REKLAMA

Załamał się eksport drewna do Chin. Ministerstwo świętuje sukces

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że najnowsze dane pokazują znaczny spadek liczby ton drewna opałowego i surowego, jaki wyjechał z Polski do krajów spoza Unii Europejskiej. Szczególnie mocno zmalał eksport polskiego drewna do Chin. Między pierwszym a kończącym się drugim półroczem 2024 roku eksport spadł aż o 100 tys. ton. „Nasze działania dają konkretne rezultaty!” – cieszy się ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska.

drewno-dla-energii-akcja
REKLAMA

Resort środowiska podał, że w pierwszym półroczu 2024 zgłoszenia celne drewna opałowego i surowego z przeznaczeniem na transport do Chin obejmowały towar o wadze 279 tys. ton. W drugim półroczu 2024 ta liczba spadała do zaledwie 171 tys. ton. Zwykle spadek eksportu nie jest powodem do dumy, ale w kwestii drewna sprzedawanego poza UE jest inaczej.

REKLAMA

Ograniczenie sprzedaży węgla do Chin

Nasze działania dają konkretne rezultaty! W drugim półroczu 2024 zanotowaliśmy spadek do poziomu 60 proc. eksportu drewna do Chin, względem pierwszego półrocza. Ponad 100 tysięcy ton drewna opałowego i surowego mniej wyjechało z Polski na rynek chiński w porównaniu z pierwszym półroczem 2024. Kontrakty z pierwszego półrocza tego roku są konsekwencją podpisanych przez naszych poprzedników kontraktów pod sam koniec rządów jesienią 2023 – napisała w serwisie X ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Resort chwali się, że ograniczenie eksportu drewna z polskich lasów to efekt wprowadzonego przez ministerstwo i Lasy Państwowe „Pakietu dla Przemysłu Drzewnego”. Jego elementem są nowe zasady sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Więcej o drewnie przeczytasz w tych tekstach:

Ważnym elementem nowych zasad sprzedaży drewna jest między innymi „proklimatyczna lokalność”, czyli premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, aby uniknąć zbędnie generowanego CO2, w czasie nieracjonalnego transportu. Nowe rozwiązanie ma zachęcać do przerobu drewna w Polsce, na przykład na meble.

Nowe zasady sprzedaży drewna od 2025 roku

W październiku Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych przedstawiły nowe zasady sprzedaży drewna, które mają obowiązywać od przyszłego roku. Głównym celem tych zmian ma być ograniczenie eksportu polskiego drewna poza Unię Europejską oraz wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców z branży drzewnej. Zostanie też wprowadzone tak zwane kryterium geografii zakupu, czyli drewno trzeba będzie kupować lokalnie.

REKLAMA

Co konkretnie zmieni się od przyszłego roku, jeśli chodzi o obowiązujące zasady sprzedaży drewna pochodzącego z polskich lasów? Ministerstwo Klimatu i Środowiska wymienia następujące nowości:

  • Sprzedaż dla przedsiębiorców dwa razy w roku,
  • Zwiększenie udziału drewna w sprzedaży ofertowej dla stałych odbiorców do 75 proc.,
  • Ustalenie możliwości zakupów w sprzedaży ofertowej na 75 proc. – proporcjonalnie do podziału puli ofertowej na główne formy sprzedaży,
  • Możliwość wydłużania umów o dwa miesiące,
  • Zachowanie tolerancji realizacji umów na poziomie -10 proc./+5 proc.,
  • Zwiększenie udziału kryteriów pozacenowych w ocenie ofert do 25 proc.,
  • Promocja przerobu drewna w kryterium udziału przerabianego drewna oraz kryterium głębokości przerobu,
  • Obniżenie wagi kryterium ceny do 75 proc. oraz umożliwienie uzyskania wyższych ocen przy niższym poziomie cen,
  • Likwidacja puli energetycznej,
  • Wsparcie proklimatycznej lokalności przez wprowadzenie kryterium geografii zakupu,
  • Jawność wyników postępowań z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorców,
  • Publikacja planu sprzedaży na 2025 r. przed uruchomieniem procedur.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA