REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Mają już mięso z konopi, teraz chcą mieć meble. Polska firma idzie jak burza

Polski rynek konopi rośnie w siłę. Dobrym tego przykładem jest Kombinat Konopny, który w sumie w trzech emisjach na platformie Crowdway.pl zebrał ponad 13 mln zł. Z powodzeniem swoje rundy inwestycyjne zamyka też inna spółka - Green Lanes, która widzi potencjał w drewnie konopnym i pożywianiu na bazie białka konopnego. Biznes ma się kręcić na tyle dobrze, że w najbliższym czasie firma planuje pojawienie się na Giełdzie Papierów Wartościować w Warszawie.

23.03.2023
12:29
rynek-konopi-mieso-drewno
REKLAMA

Już za cztery lata, w 2027 r. europejski rynek konopi ma być wart nawet 37 mld dol. Firma badawcza Euromonitor International pod koniec zeszłego roku szacowała, że udział Polski na razie jest na poziomie ok. 8 proc. Ale nasz rynek konopi ma być w początkowej fazie rozwoju i ciągle dalej gwarantować możliwość w miarę szybkiego zwrotu. Jeszcze w 2019 r. wart był jakieś 210 mln zł, a w 2021 r. - już 900 mln zł. Do 2026 r. ma osiągnąć wartość 2,2 mld zł. Z kolei eksperci z Prohibition Partners wyliczają, że do 2028 r. ten rynek w Polsce będzie wart nawet ok. 2 mld, ale nie złotych, tylko już euro. I inwestorzy tym danym ufają. Dobrym tego przykładem jest spółka Green Lanes, która w pierwszych tygodniach marca sfinalizowała kolejną rundę inwestycyjną z udziałem inwestorów indywidualnych.

REKLAMA

Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji na rynku kapitałowym udało się sprawnie pozyskać środki na rozwój spółek z Grupy Green Lanes. Mimo tego, że oferta nie była szeroko komunikowana, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Ostatecznie, nawet pomimo zwiększenia wielkości emisji, mieliśmy nadsubskrybcję - twierdzi Piotr Pietras, prezes i założyciel Green Lanes.

Rynek konopi: mięso z konopnego białka bije rekordy popularności

Od początku 2023 r. do Green Lanes wpłynęło już 3,5 mln zł kapitału inwestycyjnego, które spółka zamierza przeznaczyć na rozwój własnych spółek portfelowych, działających w branży przetwórstwa konopi włóknistych, czyli The True Green, Green Lanes Foods oraz Green Lanes Proteins. Ich potencjał dostrzegli tacy inwestorzy jak m.in. January Ciszewski z JR Holding, który swego czasu pomagał w przejęciu Ekipy Holding przez Beskidzkie Biuro Inwestycyjne. Na razie wiodącą marką Green Lanes wydaje się Hempeat - rozwijany przez Green Lanes Foods. Chodzi o roślinne zamienniki mięsa wytwarzane na bazie teksturowanego białka konopi. Ten produkt w szybkim tempie podbija rynek gastronomiczny, pozwalając pozyskiwać do współpracy nowe restauracje i firmy cateringowe. Aktualnie jest to już ok. 80 lokali. 

Cieszy nas zamknięcie tej rundy inwestycyjnej i pozyskanie dodatkowego finansowania na dalszy rozwój - nie ukrywa Jacek Kramarz, wiceprezes i współzałożyciel Grupy.

Środki pozyskane od inwestorów mają być przeznaczone na rozwój Green Lanes Proteins, zajmującej się ekstrakcją białka konopnego z produktów ubocznych procesu tłoczenia spożywczego oleju z ziarna konopi. Spółka w tym celu uruchamia profesjonalną produkcję.

Meble z konopi? Czemu nie

Ale mięso z konopi to nie jedyny produkt, który chce rozwijać Green Lanes. Dlatego kasa od inwestorów trafi też do The True Green. To trzecia z portfela holdingu spółka, która zajmuje się produkcją produktów o wyglądzie i właściwościach drewna. Obecnie firma realizuje prace badawczo-rozwojowe na własnej linii prototypowej w technikum zlokalizowanym w Turce pod Lublinem. Jak słyszymy od przedstawicieli firmy: efekty tych prac są bardzo obiecujące. Powstały już pierwsze modele produkcyjne oraz meble na bazie tarcicy konopnej. Jeszcze w tym roku spółka planuje pozyskać rundę inwestycyjną na budowę pierwszego w Europie zakładu produkcyjnego drewna z konopi.

Zaufanie i zainteresowanie inwestorów Grupą Green Lanes jest dla nas potwierdzeniem słuszności obranej strategii oraz sukcesów w jej egzekucji - uważa Jacek Kramarz.

REKLAMA

Przy okazji wiceszef Grupy zwraca uwagę na aspekty środowiskowe. Wszak konopie pochłaniają nawet 4-krotnie więcej CO2 niż tradycyjne lasy.

Są więc świetną odpowiedzią na kryzys klimatyczny i związaną z nim potrzebą wprowadzania bardziej odpowiedzialnych środowiskowo alternatyw dla już istniejących produktów czy rozwiązań - przekonuje wiceszef Green Lanes. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA