REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Środowisko

Czy browar może być ekologiczny? Carlsberg pokazuje, że dla chcącego nic trudnego

Redukcja zużycia wody, emisji CO2 czy nawet wypadków przy pracy – to tylko niektóre z licznych osiągnięć, jakimi może poszczycić się Carlsberg w ostatnich pięciu latach.

23.02.2020
17:05
Redukcja emisji CO2. Carlsberg pokazuje, że browar może być ekologiczny
REKLAMA

Podczas gdy pewna grupa ludzi wciąż nie wierzy w zagrożenia związane ze zmianami klimatu spowodowanymi działalnością człowieka, niektóre koncerny starają się już od lat ograniczyć swój wpływ na zanieczyszczanie naszej planety. Wśród takich marek wyróżnić można również browar.

REKLAMA

Carlsberg już pół dekady czynnie bierze udział w zmianie swojej polityki na korzystną dla środowiska naturalnego. Przy produkcji piwa redukuje odpady, zmniejsza produkcję szkodliwych substancji, doszkala pracowników i z roku na rok staje się firmą coraz bardziej ekologiczną.

Plan "Zero śladu węglowego" jest wciąż aktualny

Ograniczamy - nie zużywamy

Cees 't Hart – prezes Carlsberg Group – jak mało kto rozumie potrzebę zmian i od początku swojej kadencji w czerwcu 2015 r. pokazuje, jak poważnie podchodzi do kwestii globalnego ocieplenia. Prowadzi firmę prosto do innowacji na rzecz środowiska.

Twitter Carlsberga jest kopalnią informacji na temat ekologicznej działalności browaru w ciągu ostatnich lat.

Przez ostatnie 5 lat, browar ograniczał emisję dwutlenku węgla, aż udało im się osiągnąć redukcję na poziomie 30 proc. - z których 13 proc. od 2018 roku. Zużycie węgla spadło od 2015 r. o 89 proc. jego wagi.

Ponad 55 proc. energii wykorzystywanej w browarach Carlsberga pochodzi ze źródeł odnawialnych. Pięć lokalizacji browarów jest całkowicie neutralnych pod względem emisji CO2.

Firma ogłosiła również inwestycje w stację recyklingu wody na terenie swojego duńskiego browaru w miejscowości Fredericia. Na skutek zmiany podejścia do zużycia wody udało im się ograniczyć jej wykorzystanie o 12 proc. od zajęcia przez Harta stołka prezesa firmy.

Projekt pozwolił na zmniejszenie średniego zużycia wody w browarach - z 3,4 do 3,0 hl/hl. Dzięki temu także wykorzystanie energii spadło o 10 proc.

Należący do Grupy Carlsberg szwajcarski browar Feldschlösschen został zaopatrzony w 20, w pełni elektrycznych 26-tonowych ciężarówek, transportujących trunki w 15 centrach logistycznych browaru.

Ta inicjatywa miała na celu pokazanie, że ciężkie elektryczne samochody dostawcze stały się rzeczywistością komercyjną i można zacząć z nich już śmiało korzystać.

Plastik? A na co to komu?

Już od lat Carlsberg zmienia swoją markę na korzystną dla środowiska

Kolejną innowacją jest nowe rozwiązanie kwestii opakowań.

Snap Pack dla multipacków Carlsberga to technologia redukująca użycie plastiku. Wykorzystuje do tego celu pochodzącą z recyklingu folię termokurczliwą oraz butelki PET - pierwsze takie, przy których produkcji wykorzystano materiały w 100% pochodzące z recyklingu.

Papierowa butelka na piwo Green Fibre Bottle

W 2019 r. firma we współpracy z Paboco zaprezentowała również dwa prototypy Green Fibre Bottle - pierwszej na świecie „papierowej” butelki na piwo.

Trzeźwy rynkowo browar

Redukcje w browarze obejmują także wypadki przy pracy. O 44 proc. zmniejszyły się przypadki nieobecności w pracy z powodu wypadków. Osiągnięto to za sprawą szkoleń zaangażowania większej liczby osób na rzecz BHP.

Wraz z m.in. RMS Switzerland i 3M przeprowadzono programy szkoleniowe w tematyce bezpieczeństwa przy pracy, w sytuacjach podwyższonego ryzyka, a także bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

REKLAMA

Oprócz działalności ekologicznej, w odpowiedzi na popyt rynku, Carlsberg postanowił rozszerzyć również dostępność piw bezalkoholowych.

Od 2015 r. ilość trunków bezalkoholowych rosła poprzez wprowadzanie nowego asortymentu, by w 2020 r. było go na rynku o blisko 40 proc. więcej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA