Rząd zmienił zdanie. Będą większe pieniądze dla emerytów, nie trzeba składać żadnych dokumentów
Naprawienie sytuacji osób, które wpadły w pułapkę emerytalną z powodu nieprzewidzianych zmian w prawie. Taki jest cel projektu ustawy, która ma na celu zmianę sposobu obliczania emerytur w przypadku osób, które skorzystały z wcześniejszej emerytury przed 6 czerwca 2012 roku. Dla wielu emerytów może to oznaczać znaczną poprawę ich sytuacji materialnej.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o ustalaniu wysokości emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla osób, które do dnia 6 czerwca 2012 r. przeszły na wcześniejsze emerytury na zasadach obowiązujących osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. To dobra wiadomość dla jak się szacuje nawet 200 tys. emerytów.
Korzystne przeliczenie emerytur
O co chodzi? Osoby, które skorzystały z wcześniejszej emerytury przed 6 czerwca 2012 roku, są w niekorzystnej sytuacji, bo ich emerytura jest pomniejszana o kwoty pobranych wcześniej świadczeń, co wywoływało poczucie niesprawiedliwości. Nowe przepisy mają zniwelować skutki art. 25 ustawy emerytalnej.
Obowiązujące od 2013 r. przepisy wprowadziły zasadę, że kapitał emerytalny osób przechodzących na emeryturę powszechną po wcześniejszej emeryturze miał być pomniejszany o sumę pobranych wcześniej świadczeń. Dotknęło to tysiące emerytów, którzy podejmowali decyzję o wcześniejszym zakończeniu pracy bez świadomości przyszłych konsekwencji.
W czerwcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że taka sytuacja narusza zasadę zaufania obywateli do państwa. Niestety wyrok nie został opublikowany w związku aferami sądowymi za czasów rządów PiS. Obecny rząd i ZUS uznały jednak, że nie istnieje, więc nie muszą niczego naprawiać, na co zresztą powoływał się sam Zakład. W obronie emerytów stanął Rzecznik Praw Obywatelskich, który w ostatnim, lutowym piśmie skierowanym do Ministerstwa Rodziny dopytywał o losy projektu ustawy regulującej problem nierównego traktowania emerytów. Ten pojawił się w wykazie prac rządu w poniedziałek po południu.
Projekt ustawy MRPiPS ma rozszerzyć tę zmianę na kobiety urodzone w latach 1954-1959 oraz mężczyzn z roczników 1949-1952 i 1954. Warunkiem objęcia nowymi przepisami jest przejście na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 roku. Osoby te otrzymają możliwość ponownego wyliczenia świadczenia.
Nowe przepisy przewidują, że emerytura powszechna nie będzie pomniejszana o wcześniej pobrane świadczenia. Nie będzie jednak uwzględniana waloryzacja składek za okres pobierania wcześniejszej emerytury, aby uniknąć nadmiernego wzrostu świadczeń. Po przeliczeniu emerytura będzie podlegała corocznej waloryzacji jak inne świadczenia.
Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku do ZUS-u
Co istotne, gdy nowe przepisy wejdą w życie, ZUS dokona przeliczenia emerytur automatycznie, bez konieczności składania wniosków przez zainteresowanych. Oznacza to, że osoby spełniające kryteria nie będą musiały podejmować żadnych działań, aby skorzystać z nowych regulacji. Jest to istotne ułatwienie dla emerytów, którzy często mają trudności z poruszaniem się w skomplikowanych procedurach administracyjnych.
Więcej o emeryturach przeczytasz na w tych tekstach:
Warto zaznaczyć, że projekt ustawy nie zakłada całkowitego usunięcia art. 25, lecz jedynie jego korektę dla poszkodowanych roczników. Ma to na celu zachowanie równowagi pomiędzy sprawiedliwością a stabilnością finansową systemu emerytalnego. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której nowe regulacje prowadziłyby do nadmiernych obciążeń budżetowych.
Przykładowo, kobieta urodzona w 1954 roku, która przeszła na wcześniejszą emeryturę w 2008 roku, po ukończeniu 60. roku życia otrzymała świadczenie pomniejszone o pobrane wcześniej kwoty. Po wejściu w życie nowych przepisów ZUS wyliczy jej emeryturę na nowo, bez tego pomniejszenia. Podobnie będzie w przypadku mężczyzn z rocznika 1949, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat. Wejście w życie nowych przepisów planowane jest na 1 czerwca 2026 roku. Do tego czasu ZUS ma przygotować odpowiednie mechanizmy przeliczeniowe i dostosować swoje systemy.