REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Koniec kolorowych snów Disney+. Właściciel wręcza wypowiedzenia tysiącom pracowników

Ruszyła druga, największa z zaplanowanych na ten rok, tura zwolnień pracowników Walt Disney Co. Do czwartku pracę straci około 4000 pracowników. Wszystko po to, by zrównoważyć straty, jakie wygenerował od startu w 2019 r. Disney+.

25.04.2023
12:52
Koniec kolorowych snów Disney+. Właściciel wręcza wypowiedzenia tysiącom pracowników
REKLAMA

Pierwsze wypowiedzenia Walt Disney Co. wręczył pracownikom w marcu, ale to była jedynie przygrywka przed tym, co zaczęło się w poniedziałek i potrwa do czwartku. W ciągu czterech dni pracę stracą cztery tysiące osób, czyli niemal 60 proc. z 7000 pracowników, których w tym roku zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami zamierza zwolnić gigant.

REKLAMA

Disney wdraża ostry plan oszczędnościowy

Cięcia zatrudnienia zaplanowane na 2023 r. obejmą niecałe 3,20 proc. z 220-tysięcznej załogi Walt Disney Co., co zgodnie z planem obecnego CEO Boba Igera ma przyczynić się do obniżenia rocznych kosztów utrzymania o 5,5 mld dol.

Jak zauważa Bloomberg, zwolnienia dotkną pracowników niemal wszystkich oddziałów Disneya – od centrali firmy w Burbank w Kalifornii po Connecticut, gdzie znajduje się siedziba ESPN.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "NYSE:DIS", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "hide_top_toolbar": true, "range": "12M", "allow_symbol_change": true, "save_image": false, "container_id": "tradingview_944c6" } );

I to właśnie ten ostatni nadawca rozpoczął w poniedziałek drugą turę zwolnień. Jak donoszą amerykańskie media, cięcia obejmują przede wszystkim pracowników zaplecza technicznego ESPN. Jednak w trzeciej, ostatniej turze, którą zaplanowano na czerwiec, restrukturyzacja dotknie również dziennikarzy i prezenterów. Część straci pracę, a ci, innym zostanie zmniejszone wynagrodzenie.

Bo Disney+ przynosi straty

REKLAMA

Cięciami zatrudnienia Disney stara się ograniczyć straty, które generuje przede wszystkim serwis streamingowy. O ile na początku istnienia Disney+ w 2019 r. inwestorzy skupiali się przede wszystkim na dynamicznym przyroście abonentów, o tyle w ostatnim czasie ich uwagę przykuwają oszałamiające – jak to określa Bloomberg – koszty obsługi platformy.

Zwrot dokonał się w listopadzie 2022 r., gdy koncern ujawnił, że w trzecim kwartale ubiegłego roku miał prawie 1,5-miliardową stratę. Niedługo potem do kierowania firmą powrócił Bob Iger, który po trzyletniej przerwie w zarządzaniu Disneyem zastąpił Boba Chapeka.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA