REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Są za brudne dla Czechów. Polskie elektrociepłownie idą pod młotek

CEZ ma konkretny plan. Nasi południowi sąsiedzi chcą systematycznie dekarbonizować swój portfel produkcyjny, tak żeby w 2040 r. osiągnąć zerową emisję netto. Dlatego w Polsce chcą zostawić sobie tylko te spółki, które nastawione są na świadczenie nowoczesnych usług energetycznych. Reszta ma by sprzedana. Chodzi o m.in. ciepłownie ważne dla Śląska i Małopolski.

27.03.2024
13:47
dekarbonizacja-cez-sprzedaje-ciepłownie
REKLAMA

Do sprzedaży niektórych ciepłowni należących do czeskiego CEZ mogło dojść już w 2020 r., kiedy niewiążącą ofertę nabycia polskich aktywów Grupy CEZ złożyły wspólnie dwie polskie spółki: PGE i PGNiG. Ale koniec końców nic z tego nie wyszło. Teraz możemy mieć niebawem do czynienia z podobną sytuacją. Czesi wszak ponownie chcą sprzedać cztery polskie spółki: CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska. Jednocześnie nasi południowi sąsiedzi realizując swój taki a nie inny plan dekarbonizacji chcą być nadal w Polsce obecni.

REKLAMA

Po badaniu rynku zainteresowani inwestorzy zostaną poproszeni o przedstawienie niewiążących ofert. CEZ zamierza dalej rozwijać i wzmacniać swój portfel spółek usług energetycznych (ESCO) w Polsce. Należą do nich CEZ Energo Polska i spółki Grupy Elevion - informuje Grupa CEZ.

Więcej o dekarbonizacji przeczytasz na Spider’s Web:

Przypomnijmy, że Grupa CEZ od 2006 r. notowana jest na warszawskiej giełdzie. Obecnie jeden walor wyceniany jest na ok. 142 zł. Ale blisko rok temu, w pierwszej połowie kwietnia 2023 r. za jedną akcję CEZ trzeba było zapłącić ok. 241 zł. 

Dekarbonizacja: CEZ pozbywa się węglowych aktywów

W tej ofercie transakcyjnej CEZ, którą prowadzi bank doradczy CEZ, czyli ING Bank, nie ma żadnego przypadku. To jeden z głównych elementów strategii biznesowej całej grupy, która zakłada dekarbonizację portfela produkcyjnego. Dzięki podjętym w jej ramach działaniom CEZ planuje osiągnąć zerową emisję netto już w 2040 r. Pierwotnie zakładano, że owa neutralność klimatyczna

nadejdzie szybciej. To pokłosie aktualizacji wcześniejszego planu „Wizja 2030 - Czysta Energia Jutra”. Co stało za tą zmianą? 

Uruchomienie planu REPowerEU oraz propozycja Komisji Europejskiej dotycząca wyznaczenia bardziej rygorystycznych celów w ramach pakietu Fit for 55 - przyznaje Grupa CEZ.

REKLAMA

Transakcja kłopotem dla Śląska i Małopolski?

Szczególnie istotne dla całego systemu wydają się przede wszystkim dwie spółki: CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe/ 588 MWt) i CEZ Chorzów, (238 MWe/500 MWt) które dostarczają ciepło do gęsto zaludnionych terenów. Pierwsza z nich jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa i Skawiny, z kolei CEZ Chorzów jest jednym z największych dostawców ciepła do Katowic i innych miast Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jak podają Czesi: w ubiegłym roku CEZ Skawina i CEZ Chorzów wyprodukowały łącznie 1 390 GWh energii elektrycznej i 5 649 TJ ciepła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA