REKLAMA

Czyste Powietrze. Sprawa trafiła do prokuratury, padła data wznowienia naboru wniosków

Wrze po nagłym zawieszeniu programu Czyste Powietrze. Przybywa relacji tych, którzy zostali z minuty na minutę na lodzie. Operator programu - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw. Jakby tego było jeszcze mało, to obowiązują dwie daty dotyczące ponownego uruchomienia naboru wniosków.

czyste-powietrze-prokuratura-dwie-daty-reaktywacji
REKLAMA

NFOŚiGW stara się jak może wyjść z tego całego zamieszania z twarzą. Operator programu Czyste Powietrze poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie wykonawców, którzy mieli dopuścić się do nadużyć, a którzy złożyli wnioski o dotacje w imieniu beneficjentów o wartości ok. 600 mln zł. Śledczy prześwietlą ok. 6 tys. wniosków z całej Polski. 

REKLAMA

Zawiadomienia do prokuratury dotyczy przede wszystkim możliwości popełnienia oszustwa, wyłudzenia, podrobienia lub przerobienia dokumentu, poświadczenia nieprawdy oraz posłużenia się dokumentem potwierdzającym nieprawdę - informuje NFOŚiGW.

Wykonawca wymuszał pełnomocnictwo i robił na szaro

NFOŚiGW w I półroczu 2024 r. przeprowadził u beneficjentów 4656 kontroli, nieprawidłowości stwierdzono w 12 proc. prześwietlonych w ten sposób umów. Zidentyfikowano przypadki zawyżania rachunków za usługi i materiały, realizację nieefektywnych inwestycji, a także wymuszania udzielania pełnomocnictw. Firmy, których dotyczy zawiadomienie, w imieniu swoich beneficjentów wnioskowały najczęściej o najwyższy poziom dofinansowania, który w programie wynosi 136,2 tys. zł.

Beneficjenci nie posiadają jednak często żadnych lub prawie żadnych dokumentów dotyczących realizowanego przedsięwzięcia. W większości przypadków nie mają świadomości, co obejmuje wniosek o dofinansowanie, w tym jakie oświadczenia są tam składane. Po podpisaniu pełnomocnictwa już o niczym nie są informowani - tłumaczy NFOŚiGW.

Wojewódzkie delegatury NFOŚiGW w całej Polsce złożyły łącznie 103 zawiadomienia do prokuratury lub na policję, w związku z nadużyciami w programie Czyste Powietrze. Najwięcej, bo aż 47 w województwie kujawsko-pomorskim.

Ponadto beneficjenci programu Czyste Powietrze składają bezpośrednio do organów ścigania zawiadomienia, że padli ofiarami oszustw ze strony wykonawców - zaznacza Fundusz.

Czyste Powietrze: dwie daty reaktywacji

A kiedy jest szansa na to, że nabór wniosków w programie Czyste Powietrze będzie wznowiony? Przy okazji zawieszenia programu informowano jedynie o wiośnie przyszłego roku. Teraz w sieci krążą już dwie daty. NFOŚiGW twierdzi, w odpowiedzi na pytania money.pl, że stanie się to 31 marca. A ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku będą mieli na to czas do 28 maja. Ale marszałek Szymon Hołownia (warto pamiętać, że Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska jest członkiem Polski 2050) twierdzi coś całkiem innego.

Więcej o programie Czyste Powietrze przeczytasz na Spider’s Web:

Podczas spotkania w Krakowie złożył deklarację dotyczące programu Czyste Powietrze. Usłyszeliśmy, że przeprowadzono rozległy audyt, który będzie przekazany opinii publicznej. Podobno zawieszenie programu nie ma związku z brakiem pieniędzy, taką narrację ciągle podtrzymuje też NFOŚiGW. A do odwieszenia programu ma dojść za ok. 2,5 miesiąca.

Wynika z tego, że Czyste Powietrze po remoncie ruszy ponownie najpóźniej 14 lutego. Czekamy na czyste powietrze na Walentynki - komentuje Andrzej Guła, współzałożyciel i jeden z liderów Polskiego Alarmu Smogowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA