Kominki wracają do programu Czyste Powietrze. Jest warunek
To była jedna z tych zmian w programie Czyste Powietrze, która rozgrzewała social media najbardziej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) proponował, żeby przy okazji uzyskiwania dotacji na wymianę węglowego kopciucha obowiązywał nakaz odłączenia swojego kominka. Szum zrobił się taki głośny, że musieli go usłyszeć rządzący. Bo nagle NFOŚiGW zmienił zdanie. I dalsze używanie rekreacyjnych kominków będzie jednak możliwe. Chociaż nie wszystkich.
Maksymalna cena usług i towarów, wymóg termomodernizacji, nowe progi dochodowe i limity kosztów, obowiązkowe ubezpieczenie OC wykonawcy, do którego nie będą już w pierwszej kolejności trafiać przyznane pieniądze, tylko znajdą się bezpośrednio na koncie beneficjenta. To w dużym skrócie najważniejsze modyfikacje programu Czyste Powietrze, który ma być ponownie uruchomiony 31 marca 2025 r. I o ile czas zawieszenia tego systemu dopłat - na ponad cztery miesiące - ciągle budzi sporo wątpliwości, tak do poszczególnych tych zmian nie było większych uwag. Z wyjątkiem propozycji dotyczącej kominków rekreacyjnych, z których korzystający z pieniędzy przyznanych w Czystym Powietrzu musieliby zrezygnować. I przy okazji podpisać antykominkową lojalkę.
Beneficjent programu zobowiązuje się też, że w przeciągu pięciu lat od inwestycji nie zainstaluje kominka na drewno, piecyka wolno stojącego na drewno albo pellet ani innego miejscowego ogrzewacza pomieszczeń - akcentował Magazyn Świat Kominków.
Awantura zrobiła się z tego całkiem sroga. Koniec końców NFOŚiGW postanowił zrobić krok do tyłu i w nowych regulacjach kominki rekreacyjne już nie mają być tak źle traktowane. Ale też nie wszystkie.
Czyste Powietrze z kominkami spełniającymi wymogi ekoprojektu
Operator programu Czyste Powietrze przyznaje, że w związku z pojawiającymi się publikacjami, podjęto konsultacje, w trakcie których uwzględniono propozycje branży ciepłowniczej dotyczące kontrowersyjnych zapisów w sprawie kominków.
Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu - informuje NFOŚiGW.
Chodzi o spełnianie najwyższych normy efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. Brak wymagań ekoprojektu będzie równał się konieczności odłączenia urządzenia.
I bardzo dobrze się stało. To był co najmniej bardzo „niefortunny” pomysł z likwidacją kominków. Cieszymy się bardzo, że zwyciężył zdrowy rozsądek. Presja miała jak widać sens - komentuje na platformie X Magazyn Świat Kominków.
Kominki. Rekreacyjne palenie nie istnieje?
Ale nie wszyscy cieszą się z tej zmiany. Np. SMOG N.E.W.S. zwraca uwagę, że czyste powietrze, to powietrze bez kominków. I radzi większą uwagę zwrócić na edukację.
Nie ma czegoś takiego jak rekreacyjne palenie! Nikt nie zmusza do sięgania po wsparcie, prosty wymóg likwidacji paleniska to za dużo? - pyta SMOG N.E.W.S.
Takie postawienie sprawy nie spodobało się najbardziej zwolennikom kominków, którzy podkreślają przede wszystkim to, że te urządzenia grzewcze są niskoemisyjne.
Więcej o Czystym Powietrzu przeczytasz na Spider’s Web:
Dom bez dodatkowego zabezpieczenia w dzisiejszych czasach to szaleństwo, a namawianie do tego ludzi to nieodpowiedzialność. Decyzja NFOŚiGW w kwestii kominków jest racjonalna - nie ma cienia wątpliwości Magazyn Świat Kominków.
Przypomnijmy, że w styczniu br. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok, w którym stwierdzono, na podstawie skargi Oliwiera Pilarza z Rybnika, że to państwo odpowiada za smog i fatalną kondycję powietrza.
To oznacza, że państwo musi z zanieczyszczeniami skutecznie walczyć. Mam nadzieję, że wyrok wydany w mojej sprawie przyczyni się do tego, że zarówno władze centralne, jak i samorządowe będą traktowały ochronę powietrza jako jeden ze swoich najważniejszych obowiązków - twierdzi rybniczanin.