REKLAMA

Dostałeś kasę z Czystego Powietrza? Szykuj papiery, będzie kontrola

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wyjątkowo uważnie przygląda się beneficjentom programu Czyste Powietrze. Fundusz sprawdza, czy pieniądze które Polacy otrzymali, zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Do końca roku mają być przeprowadzone inspekcje 5 proc. inwestycji, zrealizowanych na podstawie wniosków złożonych od 22 kwietnia.

czyste-powietrze-dotacje-kontrola
REKLAMA

Program Czyste Powietrze ma za sobą kilka mniejszych i większych potknięć. NFOŚiGW, operator dopłat do wymiany węglowego kopciucha, postanowił bliżej przyjrzeć się temu, jak wydatkowane są pieniądze. Tylko w okresie od stycznia do czerwca w tym roku przeprowadzono łącznie 4656 takich inspekcji. Przypomnijmy: regulacja prawne pozwalają na organizowanie takich kontroli nawet 5 lat po zakończeniu już inwestycji. W najgorszym razie może skończyć się zmniejszeniem dotacji (573 takich przypadków było w pierwszym półroczu 2024 r.), a także wypowiedzeniem umowy (67 takich przypadków). 

REKLAMA

Po przeprowadzeniu kontroli realizacji przedsięwzięcia, może być przeprowadzona w późniejszym terminie kontrola trwałości przedsięwzięcia - przypomina NFOŚiGW.

Czyste Powietrze: w tym roku będą jeszcze kontrole

NFOŚiGW zamierza kontynuować w tym roku tego typu inspekcje. Wojewódzkie fundusze mają do końca roku przyjrzeć się jeszcze ok. 5 proc. inwestycji, realizowanych na podstawie złożonego wniosku po 22 kwietnia. Przypomnijmy, że właśnie wtedy weszły w życie ostatnie zmiany programu Czyste Powietrze. Wprowadzono m.in. obowiązek wyboru pompy ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet - wyłącznie z zielonej listu ZUM. 

Aktualne zasady mają chronić wnioskodawców i ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać, to podwyższają rachunki za ogrzewanie - tłumaczyła wtedy Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezes NFOŚiGW.

Wypowiedzenie umowy możliwe też bez kontroli

NFOŚiGW zleca taką kontrolę swoim wojewódzkim oddziałom. Te, zgodnie z prawem, muszą powiadomić beneficjenta programu czyste Powietrze o terminie zaplanowanej u niego inspekcji. Jeżeli jednak do niej nie dojdzie dwukrotnie i za każdym razem z winy beneficjenta - WFOŚiGW ma wtedy prawo wypowiedzieć umowę na dotację, co oznacza zwrot pobranych pieniędzy. Kontrola może przybrać charakter wizytowy lub nie, wtedy sprawdzane są wyłącznie dokumenty. 

Więcej o Czystym Powietrzu przeczytasz na Spider’s Web:

REKLAMA

Dobrze jest mieć więc przygotowaną m.in. dokumentację projektową, oryginały wszystkich faktur, wszelkie certyfikaty i świadectwa, audyt energetyczny budynku, karty zakupionych produktów, ich gwarancje jakościowe, a także protonów wykonania prac montażowych. Jakie najczęściej grzechy popełniają beneficjenci programu Czyste Powietrze? Zawyżają koszty materiałów i urządzeń, instalują systemy grzewcze, które nie spełniają wymogów wpisanych do umowy. Często dochodzi też do nieprawidłowego pomiaru powierzchni ocieplonych budynku. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA