Coś złego dzieje się z pozwoleniami na budowę. Chodzi przede wszystkim o domy i mieszkania
Produkcja budowlano-montażowa wypadła lepiej niż przed miesiącem, kiedy zaliczyła 1,5-procentowy zjazd rok do roku, ale i tak trochę zabrakło, żeby sprostać oczekiwaniom ekspertów. Z budową mieszkań nie będzie raczej lepiej. Wskazuje na to liczba pozwoleń na budowę.
Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2023 r. była według wstępnych danych GUS wyższa o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (przed rokiem wzrost o 9,0 proc.) oraz niższa o 3,5 proc. w stosunku do marca tego roku (przed rokiem spadek o 6,1 proc.) – podał GUS we wtorek.
Budowlanka miała wypaść w kwietniu nieco lepiej
Z prognoz wynikało, że można się spodziewać nieco lepszych danych z branży budowlanej na poziomie +1,8 proc.
Ich zdaniem obserwowane zmiany prowadzą per saldo do niższej produkcji, ale wiele zależy tu od cyklu wydatków unijnych oraz cyklu inwestycyjnego firm.
Prefinansowanie KPO pobudzi inwestycje w infrastrukturę
Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że dane GUS wskazują na wzrost budowy obiektów inżynierii cywilnej (+4,8 proc.) oraz spadek realizacji domów i mieszkań (-6,4 proc.).
I wskazuje, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 27 proc. niższa niż rok temu. To nie wszystko.
Lepsza sytuacja w przypadku inwestycji infrastrukturalnych powinna się utrzymać. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że na projekty tego typu pozytywnie wpłynie uruchomienie przez Polski Fundusz Rozwoju prefinansowania środków z KPO.