REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Coś złego dzieje się z pozwoleniami na budowę. Chodzi przede wszystkim o domy i mieszkania

Produkcja budowlano-montażowa wypadła lepiej niż przed miesiącem, kiedy zaliczyła 1,5-procentowy zjazd rok do roku, ale i tak trochę zabrakło, żeby sprostać oczekiwaniom ekspertów. Z budową mieszkań nie będzie raczej lepiej. Wskazuje na to liczba pozwoleń na budowę.

23.05.2023
14:36
Coś złego dzieje się z pozwoleniami na budowę. Chodzi przede wszystkim o domy i mieszkania
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2023 r. była według wstępnych danych GUS wyższa o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (przed rokiem wzrost o 9,0 proc.) oraz niższa o 3,5 proc. w stosunku do marca tego roku (przed rokiem spadek o 6,1 proc.) – podał GUS we wtorek.

REKLAMA
 class="wp-image-2142658"
Źródło: GUS

Budowlanka miała wypaść w kwietniu nieco lepiej

Z prognoz wynikało, że można się spodziewać nieco lepszych danych z branży budowlanej na poziomie +1,8 proc.

Produkcja budowlano-montażowa bez większej historii – skwitowali dane ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem obserwowane zmiany prowadzą per saldo do niższej produkcji, ale wiele zależy tu od cyklu wydatków unijnych oraz cyklu inwestycyjnego firm.

Ten drugi może mieć się lepiej niż powszechnie się uważa. Zresztą potrzeby są potężne – zaznaczają.

Prefinansowanie KPO pobudzi inwestycje w infrastrukturę

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że dane GUS wskazują na wzrost budowy obiektów inżynierii cywilnej (+4,8 proc.) oraz spadek realizacji domów i mieszkań (-6,4 proc.).

W kolejnych miesiącach dalej będziemy obserwować spowolnienie nowych inwestycji deweloperskich – wyrokuje PIE w komentarzu.

I wskazuje, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 27 proc. niższa niż rok temu. To nie wszystko.

REKLAMA

W okresie styczeń-kwiecień 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 72,1 tys. mieszkań, tj. o 32 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku – podał GUS we wtorek.

Lepsza sytuacja w przypadku inwestycji infrastrukturalnych powinna się utrzymać. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że na projekty tego typu pozytywnie wpłynie uruchomienie przez Polski Fundusz Rozwoju prefinansowania środków z KPO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA