REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

W październiku ostro bujnęło budowlanką. Na wykresie powstał imponujący zygzak

Na tle danych opublikowanych w ostatnich dniach przez GUS pozytywnie wyróżnia się produkcja budowlano-montażowa. Analitycy spodziewali się symbolicznego wzrostu rok do roku w wysokości 1,1 proc., okazało się, że było 3,9 proc. Koniec spadków? Nic z tych rzeczy.

23.11.2022
14:18
W październiku ostro bujnęło budowlanką. Na wykresie powstał imponujący zygzak
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) (..) była wyższa o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 4,1 proc.) – podał GUS.

REKLAMA

W stosunku do września wzrost wyniósł aż 4 proc., podczas gdy przed rokiem było to 0,3 proc. Tak to wygląda na wykresie.

 class="wp-image-1971679"
Źródło: GUS

Konsensus wyliczony przez PAP Biznes na podstawie prognoz ekonomistów zakładał wzrost o zaledwie 1,1 proc. w ujęciu rocznym i o 0,6 miesiąc do miesiąca.

Produkcja budowlana zaskoczyła in plus

Produkcja budowlano-montażowa to pozytywna niespodzianka. Poziom 0 proc. rdr zadziałał jako efektywne wsparcie i odnotowaliśmy odbicie do +3,9 proc. rdr. Naszym zdaniem to nie koniec spadania, lecz kontynuacja zygzakowatego ruchu w dół – napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca w komentarzu uwagę na ostry spadek liczby pozwoleń na budowę (-28,6 proc.), które zostały wydane w ubiegłym miesiącu.

To efekt wysokich stóp procentowych oraz spowolnienia gospodarczego. Spodziewamy się również kontynuacji trendu w kolejnych kwartałach

– zapowiada PIE.

Budowy specjalistyczne zrobiły wynik w październiku

W październiku produkcja wzrosła w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków – o 8,9 proc. oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 5,1 proc. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej znalazła się na podobnym poziomie jak przed rokiem.

REKLAMA
 class="wp-image-1971676"
Źródło: GUS

W porównaniu z wrześniem 2022 r. sprzedaż robót specjalistycznych wzrosła o 9,7 proc. oraz budów obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 4,6 proc. Spadła o 1,2 proc. wznoszonych budynków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA