Coraz więcej firm w Polsce, coraz mniej jednoosobowych działalności
Do rejestru REGON na koniec lipca 2024 r. wpisanych było 5 243,7 tys. podmiotów gospodarki narodowej, z czego 14,6 proc. było zawieszonych. W lipcu zarejestrowano 31,4 tys. nowych podmiotów – o 9,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
W porównaniu z czerwcem 2024 r. liczba nowo wpisanych do REGON-u podmiotów zwiększyła się o 9,1 proc. Spółek handlowych w tym czasie przybyło o 19,7 proc., a osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – 6,6 proc. Z rejestru REGON wyrejestrowano 18,1 tys. działalności, o 22,9 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba wyrejestrowanych osób fizycznych zwiększyła się aż o 30,1 proc., a spółek cywilnych o 9,2 proc. Spółek handlowych wyrejestrowano o 15,3 proc. mniej.
W lipcu odnotowano wzrost liczby liczby podmiotów z zawieszoną działalnością o 1,8 proc. mdm, najwięcej dotyczyło sekcji edukacja (+21,1 proc.), opieka zdrowotna i pomoc społeczna (+4,1 proc.), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (+3,5 proc.).
W REGON-ie bez gwałtownych zmian
Dawid Sułkowski, analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), ocenia, że sytuacja przedsiębiorstw pozostaje stabilna.
Rejestr REGON wskazuje na stabilną sytuację w prowadzeniu działalności gospodarczej. Liczba nowych przedsiębiorstw pozostaje zbliżona do ubiegłego roku. Z kolei skala zamykania i zawieszania działalności jest mniejsza niż rok wcześniej – komentuje dane GUS.
Jego zdaniem w kolejnych miesiącach ta tendencja się utrzyma.
Więcej wiadomości na temat prowadzenia działalności gospodarczej
W poniedziałek GUS opublikował również podsumowanie pierwszego półrocza. Dawid Sułkowski zauważa, że od początku roku liczba nowych działalności była zbliżona do tej z 2023 r. (-0,3 proc. r/r), a miesięczne wahania mają przede wszystkim charakter sezonowy.
Rośnie głównie liczba podmiotów, które funkcjonują w formie spółki. W pierwszej połowie roku zarejestrowano o 3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Równocześnie powstaje mniej jednoosobowych działalności gospodarczych (-4,2 proc. r/r) – zauważa analityk PIE.
Lepsza sytuacja w większości branż
Od początku roku liczba zawieszonych działalności wzrosła o 23 tys., co oznacza spadek rok do roku (rdr) o 1,9 tys.
Poprawa sytuacji jest powszechna między branżami – ocenia Sułkowski.
Jak dodaje, liczba podmiotów kończących działalność pozostaje umiarkowana.
Od początku 2024 r. działalność zamknęło o 5,2 proc. mniej podmiotów niż w analogicznym okresie 2023 r. Liczba wyrejestrowanych pomiotów gospodarczych jest mniejsza niż w 2023 r. w większości głównych branż – wskazuje.