REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka
  3. Rolnictwo

Ceny żywności oszalały. Miliony ludzi będą głodować przez Rosję

Rosyjska agresja na Ukrainę zdestabilizowała światowe rynki żywnościowe i sprawiła, że w górę poszybowały ceny podstawowych produktów rolnych, które eksportowała Ukraina – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

09.06.2022
13:37
Żywność rekordowo droga. To napędza inflację
REKLAMA

Najnowsze odczyty indeksu pokazują, że światowe ceny żywności pozostają rekordowo wysokie.

REKLAMA

W marcu 2022 r. światowy indeks cen żywności wzrósł do poziomu 159,7 pkt., osiągając najwyższy pułap w historii i o 34 pkt. wyższy niż w 2021 r. – wskazują eksperci PIE w w najnowszym „Tygodniku Gospodarczym”.

I przypominają, że główny indeks FAO pomiędzy marcem i majem jedynie nieznacznie zmalał, osiągając wartość 157,4 pkt.(spadek o 2,3 pkt. podczas dwóch miesięcy).

Analitycy PIE podkreślają, że rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że znaczna część ukraińskiej produkcji rolnej tkwi w magazynach i portach nad Morzem Czarnym zablokowanych przez rosyjską armię. Z szacunków ukraińskiego rządu wynika, że nawet 22-25 mln ton zbóż i nasion oleistych czeka w magazynach na eksport.

Ceny poszczególnych produktów szaleją

Największy wzrost, jak wskazują ekonomiście PIE, odnotował indeks cen olejów FAO, który po wybuchu rosyjskiej pełnoskalowej agresji osiągnął poziom 251,8 pkt. Oznacza to, że był o 53 proc. wyższy niż średnio w 2021 r.

Odzwierciedla to duże znaczenie Ukrainy i Rosji w produkcji nasion oleistych i olejów – wskazują eksperci.

I dodają, że w kwietniu i maju indeks cen olejów uległ osłabieniu, ale nadal pozostaje wyraźnie powyżej poziomu z zeszłego roku.

Prócz olejów, jak zaznaczono w „Tygodniku Gospodarczym”, od wybuchu rosyjskiej inwazji znacząco wzrósł także indeks cen zbóż. Obecnie wynosi on 173,4 pkt., czyli o o 32 proc. więcej niż średnio w 2021 r.

Indeksy FAO obrazujące ceny towarów, w których produkcji Ukraina miała mniejszy udział (mięsa, nabiału, cukru) również wzrosły, jednak mniej znacząco – zaznaczają eksperci.

Wzrost cen żywności zwiększy liczbę niedożywionych osób na świecie

Nawet o 8-13 mln może zwiększyć się liczba osób niedożywionych w latach 2022-2023 - oszacował FAO, który zaznacza, że wzrost cen żywności został wywołany przez wojnę Rosji w Ukrainie.

Eksperci PIE wskazują, że rosnące ceny żywności na światowych rynkach napędzają inflację. I przypominają, że na ceny żywności wpływ mają również ceny paliw i nawozów.

Transport żywności i energia wykorzystywana do produkcji żywności są obecnie znacznie droższe niż przed pandemią. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w kolejnych państwach inflacja osiąga poziomy sprzed kilku dekad. Będzie to najbardziej dotkliwe dla państw rozwijających się – prognozuje PIE.

I dodaje, że rozchwianie rynku żywności zwiększa także problemy państw, które już wcześniej borykały się z problemem hiperinflacji.

REKLAMA

Na przykład w Sudanie, który w 2022 r. importował z Ukrainy ponad 90 proc. pszenicy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje inflację na poziomie 245 proc. Z kolei w Turcji w maju inflacja wyniosła 73,5 proc., a więc najwięcej od 24 lat – wskazują eksperci PIE w „Tygodniku Gospodarczym”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA