REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wystartowały posezonowe obniżki cen węgla. Gdzie kupić najtaniej, a który skład omijać?

Trwa cały czas zażarta walka spółek wydobywczych o klientów indywidualnych kupujących węgiel na opał. W ostatnim czasie od reszty nieco odstaje Węglokoks Kraj, który nie bacząc na poczynania innych, od dłuższego czasu nie wprowadził żadnych korekt do swojego cennika i dalej kosi aż miło. Najtańsze węglowe zakupy oferuje teraz Południowy Koncern Węglowy. Za to sklep PGG wprowadza kolejne udogodnienia transakcyjne. Coraz bardziej konkurencyjne stają się też lokalne składy węgla.

12.03.2024
9:31
cena-wegla-sklep-PGG-obnizki-cen
REKLAMA

Od początku uruchomienia sprzedaży węgla klientom indywidualnym Węglokoks Kraj wydawał się nie zwracać uwagi na poczynania konkurencji, czyli sklepu PGG i Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie). Tutaj cena węgla zawsze była nieco zawyżona w porównaniu z ofertami pozostałych dwóch spółek. Nie inaczej jest teraz. W ofercie Węglokoksu Kraj najtańszą pozycją jest Bobrek groszek plus luzem za 1414,50 zł, orzech luzem jest za 1537,50 zł, a Skarbek groszek plus luzem za 1599 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za kostkę luzem - 1660,50 zł i za workowany Skarbek groszek premium - 1845 zł. 

REKLAMA

Platforma umożliwia kupującemu, w celu zużycia do ogrzewania własnego gospodarstwa domowego, zakup 6 ton towaru jednorazowo dla jednego adresu gospodarstwa domowego bez limitu rocznego - przypomina swoim klientom Węglokoks Kraj.

PKW z niższą ceną węgla niż sklep PGG

Ceny Węglokoksu Kraj są zdecydowanie wyższe od tych w Południowym Koncernie Węglowym i w sklepie PGG zwłaszcza po ostatnich obniżkach. Decydując się na usługi w tym zakresie w PKW można liczyć na zakup groszku poniżej 1000 zł (990 zł). Kostka i kostka II jest od 1050 do 1110 zł, a orzech od 1050 do 1230 zł. Za ekogroszek Sobieski trzeba zapłacić 1300 zł (workowany) lub 1150 zł (luzem), a za ekogroszek Jaret plus (workowany) 1200 zł lub (luzem) 1100 zł. 

To ceny, które z powodzeniem mogą konkurować z ofertą sklepu PGG. Tutaj najtańszy jest Grrenpal Miał Plus z KWK Piast-Ziemowit za 937,88 zł. Węgiel typu orzech i kostka jest z kolei od 1100 do 1270 zł. Workowany groszek (Karolinka, Karlik, Pieklorz) jest od 1550 zł (luzem i workowany). Można też cały czas w sklepie PGG kupić groszek w workach 20 kg - po 31 zł każdy. I chociaż od ostatniego czasu nie ma żadnych obniżek cen, to sklep PGG oferuje inne udogodnienia dla swoich klientów. 

Więcej o cenie węgla przeczytasz na Spider’s Web:

Pierwsze dotyczy tych klientów, którzy w ramach promocji „Aktywny Klient 2023” otrzymują od 1 marca kody rabatowe (do wykorzystania do końca czerwca 2024 r.), dzięki którym za tonę wybranego przez siebie sortymentu zapłacą o 250 zł mniej. Przypomnijmy: taki kod dostanie każdy, kto złożył zamówienie w sklepie PGG w okresie od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., odebrał towar i wyraził zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych.

Wystarczy zalogować się na swoje konto, sprawdzić datę ważności kodu i skopiować go do odpowiedniego pola podczas zakupu węgla, aby cena towaru została automatycznie obniżona o 250 zł. Warto zwrócić uwagę, że kody obowiązują w różnych miesiącach. Część Aktywnych Klientów może je zrealizować w marcu, część w kwietniu, maju oraz czerwcu - tłumaczy PGG.

Inne, nowe udogodnienie w sklepie PGG dotyczy odbioru zamówień złożonych w trakcie zakupów węgla. Teraz ma być mniej papierologii i biurokracji, wystarczy parę kliknięć. Od początku marca br. warunkiem zrealizowania zamówienia jest pobranie faktury przy użyciu przycisku „pobierz”, a następnie wykonanie potwierdzenia odbioru używając przycisku „potwierdzam odbiór”.

W przypadku braku wykonania powyższych czynności w terminie 5 dni zamówienie zostanie anulowane - przypomina sklep PGG.

Cena węgla: w składach cena już poniżej 1000 zł za tonę

Coraz niższa cena węgla obowiązuje też w składach opału. Np. Wyroby Węglowe Prestige ekogroszek (Classic, Premium, Platinum) mają od 1389 do 1589 zł, eko-miał jest od 889 do 1089 zł, a węgiel typu orzech kupimy od 1089 do 1289 zł.

Z kolei Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Górny Śląsk proponuje ekogroszki workowane (Silesia, Premium, Drummond) za 1440 zł, luzem za 1380 zł. W ofercie jest jeszcze orzech: 1400 zł workowany i 1300 zł luzem.

REKLAMA

Na podobnym poziomie jest cena węgla w Składzie Opału Kamil Tórz z Siemianowic Śląskich. Najtańszy jest tutaj eko-miał luzem: za 680 zł. Kostka i orzech (też luzem) jest za 1200 zł, a groszek II za 1200 zł. 

Coraz tańsze oferty znajdziemy także wśród ogłoszeń aukcyjnych. I tak na Allegro ktoś sprzedaje workowany ekogroszek Pieklorz za 1320 zł, ale jest jeden haczyk: trzeba kupić od razu osiem ton. Ale już bez takich dodatkowych warunków ekogroszek Patriot plus kupimy za 1639 zł. Podobne ceny bez problemu znajdziemy wśród ogłoszeń opublikowanych na platformie OLX. Np. workowany groszek z Kazachstanu jest po 1320 zł (worki 25 kg po 33 zł każdy). Z kolei za workowany ekogroszek MAAXX 27 Premium - też pochodzący z Kazachstanu - zapłacimy 1549 zł. Jak dorzucimy do tego 100 zł, to mamy jeszcze zagwarantowany transport na terenie całej Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA