REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Za 3 tygodnie rusza wielka kontrola domów i mieszkań. Zacznijcie już wykładać kasę

To ma być taka megabaza danych o budynkach i lokalach. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) powstaje w ramach Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Cel jest jeden: poprawa jakości powietrza w Polsce. Aktualizacja danych spadnie na barki urzędników. Dlatego najbliższe kontrole kominiarskie będą inne od tych wcześniejszych.

28.08.2023
9:46
CEEB-kontrole-kominiarze
REKLAMA

Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a także pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, przekonywał ostatnio w rozmowie z TVP Szczecin, że rządowa inicjatywa skupiona na wymianie kopciuchów ma się coraz lepiej. Program Czyste Powietrze to już bowiem ponad 670 tys. wniosków, z dofinansowaniem zbliżającym się do 17 mld zł, z czego na razie wypłacono jakieś 6,6 mld zł. 

REKLAMA

Liczba składanych wniosków rośnie z tygodnia na tydzień. Te liczby robią wrażenie - twierdzi Mirowski.

Szkoda, że przy okazji nie przyznał, że po blisko pięciu latach od funkcjonowania (program Czyste Powietrze uruchomiono we wrześniu 2018 r.) podpisano raptem niecałe 570 tys. umów, a Bank Światowy i Komisja Europejska od początku zwracały uwagę, że program tylko wtedy zrobi różnicę, jak tych umów będzie 400 tys. co rok. Dlatego do tej pory wydatkowano mniej niż 6,5 proc. budżetu, rozpisanego na 103 mld zł. Ale być może za chwilę Czyste Powietrze rzeczywiście przyspieszy. Za sprawą bazy CEEB, która za chwilę rusza, co też będzie wiązać się z kontrolami w domach. 

Baza CEEB, czyli będzie ankieta od kominiarzy

Jaka jest średnia temperatura pomieszczeń ogrzewanych w czasie sezonu grzewczego? Ile centymetrów ma izolacja na ścianach i podłogach? Czy jest planowana wymiana źródła ciepła i czy przy tej okazji właściciel będzie korzystać z jakiegoś programu lub dotacji? Jaka jest kondycja stolarki okiennej? Te i inne pytania znajdą się w ankietach, które dostaniemy w trakcie kontroli kominiarskich, które zgodnie z przepisami powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku. I to już za chwilę. Tak przynajmniej wynika z ostatniego komunikatu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Minister Rozwoju i Technologii podpisał komunikaty w sprawie terminu wdrożenia pełnej wersji systemu ZONE i uruchomienia wszystkich funkcjonalności CEEB. Zgodnie z komunikatami termin wdrożenia systemu to 18 września 2023 r. - informuje GUNB.

Rzesza urzędników przygotowana na inwentaryzacje

Właściciele nieruchomości mogli już od lipca 2021 r. składać deklaracje dotyczące źródeł ciepła, które trafiły do CEEB. Teraz czas na drugi etap, czyli kontrole zewnętrzne. I nie jest wcale tak, że do ich przeprowadzenie zobligowana wyłącznie kominiarzy. Przepisy w ten proces inwentaryzacji budynków angażują wiele innych urzędników: od pracowników gmin, wojewódzkich urzędów marszałkowskich, funkcjonariusze inspektoratów ochrony środowiska, pracownicy NFOŚiGW i Banku Gospodarstwa Krajowego, a także zatrudnieni w Krajowej Administracji Skarbowej. 

REKLAMA

Kto za te kontrole zapłaci? Właściciele budynków. Tyle tylko, że z pewnością w górę przez to pójdą np. dotychczasowe stawki kominiarskie, tym razem uzupełnione o wypełnienie stosownej ankiety. A co w przypadku, kiedy ktoś odmówi odpowiedzi na te energetyczne pytania lub odpowie niezgodnie ze stanem faktycznym? Nie do końca wiadomo. 

W takim wypadku w rubryce będziemy wpisywać „brak danych”. Naszą rolą jest jedynie zbieranie informacji - twierdzi reprezentant Krajowej Izby Kominiarzy w rozmowie z money.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA