REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Gotowi na kontrole domów? Gminy już dostały narzędzia, ale wciąż brakuje jednego podpisu

Ciągle nie wiadomo, czy jeszcze w tej kadencji parlamentarnej rozporządzenie dotyczące rozszerzenia kompetencji strażników gminnych w celu zbierania danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) ujrzy światło dzienne. Wszystko zależy od tego, czy Minister Sprawiedliwości zdąży złożyć swój podpis. Ale po tym, jak Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) przekazał już wszystkim gminom stosowne terminale, już nic nie stoi na przeszkodzie do przeprowadzenia kontroli w domach i mieszkaniach.

06.10.2023
10:39
CEEB-gminy-aplikacja-mobilna
REKLAMA

Po tym, jak zadzwoniły do mnie służby prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie rozporządzenia rozszerzającego kompetencje strażników gminnych, co dotyczy bazy CEEB, szczerze wątpię, że ten rząd opublikuje te regulacje, zanim wyborcy wskażą przy urnach ich następców. Skąd taki wniosek? Najpierw pytanie dotyczące tych kompetencji strażników wysłałem do MSWiA. I taką dostałem odpowiedź:

REKLAMA

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego – został podpisany 21 września 2023 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie projektowane rozporządzenie czeka na podpis Ministra Sprawiedliwości - informuje wydział prasowy resortu.

Długo nie myśląc, napisałem więc do resortu sprawiedliwości. I z tamtego biura prasowego szybko do mnie zadzwonili, dziwiąc się, że im zadaje w ogóle takie pytanie. Bo co ma w ogóle do tego Minister Sprawiedliwości i czy wiem, że rozporządzenia podpisuje tylko jeden minister, a nie dwóch czy więcej? W odpowiedzi przesłałem maila z MSWiA i od tego czasu biuro prasowe resortu sprawiedliwości nabrało wody w usta. I dalej nie wiadomo, co z tym rozporządzeniem. Wyjaśniła się za to sprawa terminali GUNB.

CEEB: terminale dotarły już do wszystkim gmin

Ale kontrole związane z CEEB, w ramach systemu ZONE, ruszą ze strażnikami czy bez nich. Przecież obowiązujące przepisy w ten proces inwentaryzacji budynków w ramach CEEB angażują wiele urzędników: od pracowników gmin, wojewódzkich urzędów marszałkowskich, funkcjonariuszy inspektoratów ochrony środowiska, pracowników NFOŚiGW i Banku Gospodarstwa Krajowego, zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej, a także kominiarzy. Ci ostatni zwracają uwagę, że do tej pory tylko ok. 20 proc. klientów indywidualnych wykonywało systematyczne przeglądy kominiarskie i to może za chwilę się zmienić.

Pamiętajmy przy tej okazji, że klient powinien nam takiej informacji udzielić, ale nie musi - zaznaczył w rozmowie z Bizblog.pl Mirosław Antos, rzecznik prasowy Krajowej Izby Kominiarzy.

Podstawowym narzędziem tych kontroli mają być terminale mobilne (także z funkcją druku). Te wykorzystują specjalną aplikację mobilną, pozwalającą połączyć się z CEEB za pomocą sieci GSM. We wrześniu zakończono cykl szkoleń samorządowych urzędników. Gminy otrzymują to nieodpłatnie.

Więcej o CEEB przeczytasz na Spider’s Web:

Terminale otrzymały wszystkie gminy. Te urządzenia, które zostały zwrócone lub nieodebrane będą przekazywane gminom, które zgłosiły zapotrzebowanie na dodatkowe terminale - informuje nas wydział komunikacji GUNB.

Kontrole emisji budynków z aplikacją w ręku

Najważniejsze w tym wszystkim nie są jednak terminale (a nie tablety za względu na możliwość druku), ale aplikacja ZONE.App, którą obsługują. Do tego dochodzą również karty SIM uprawniające do usługi transmisji danych przez 12 miesięcy. GUNB ma do listopada br. organizować w tym zakresie szkolenia.

Założeniem projektu ZONE było stworzenie wersji webowej i mobilnej systemu ZONE. Użytkownik, to jest obywatel, urzędnik lub przedsiębiorca, może obsługiwać system dowolną z nich – jak mu jest wygodnie - informuje GUNB.

REKLAMA

Wersja mobilna przystosowana jest nie tylko do przekazanych już gminom terminali, ale również do służbowych telefonów komórkowych urzędników.

Ułatwia ona dostęp do systemu w trakcie czynności wykonywanych w terenie np. podczas przeglądu przewodów kominowych czy inwentaryzacja - przekonuje GUNB.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA