REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Cała Europa będzie płacić Blikiem! Bruksela zmienia prawo pod naszego ulubieńca

Parlament Europejski głosował w lutym a przyjęciem nowego rozporządzenia wymagającego od dostawców płatności, w tym banków, umożliwienia natychmiastowych przelewów do 100 tys. euro w ciągu maksymalnie 10 sekund. Ta zmiana rewolucjonizuje europejski system płatności, zapewniając niemal natychmiastowy transfer środków między kontami, co znacznie przyspieszy obrót finansowy i poprawi płynność finansową zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Czy nowe regulacje uderzą w Blika? Wcale nie!

06.03.2024
19:00
Cała Europa będzie płacić Blikiem! Bruksela zmienia prawo specjalnie pod naszego ulubieńca
REKLAMA

Blik może mieć się doskonale, bo przyjęcie ogólnoeuropejskiej regulacji nakazującej wprowadzenie błyskawicznych i co najważniejsze bezpłatnych płatności to ogromna szansa na ekspansję przelewów na telefon, jeden ze sztandarowych usług oferowanych przez usługę Polskiego Standardu Płatności.

REKLAMA

W 2023 r. zrealizowaliśmy Blikiem niemal 1,8 mld transakcji o wartości blisko ćwierć biliona złotych, a od początku działania systemu wykonano ich aż ponad 4,5 mld na 614,4 mld zł. W ubiegłym roku najwięcej transakcji odnotowano w e-commerce – 921 mln,, jednak drugą najchętniej wykorzystywaną, a jednocześnie najdynamiczniej rosnącą usługą Blika, okazały się przelewy na telefon.

Przelewy na numer telefonu ma już ponad osiem lat, ale wzrosty liczby transakcji nadal robią wrażenie. W 2023 r. użytkownicy zlecili 415,4 mln takich transakcji, o 71 proc. więcej niż rok wcześniej. Nie bez znaczenia oczywiście jest fakt, że przelewy na numer telefonu są darmowe, a pieniądze docierają do adresata natychmiast. Za alternatywę, czyli przelewy błyskawiczne, trzeba w większości banków zapłacić i to niemało, bo około 5 zł za jedną taką transakcję. Czy jest szansa, że niedługo z Blika będą korzystać klienci banków w całej Europie?

Pracujący dorywczo czekają na system oferujący natychmiastowe wypłaty

Wśród pracowników dorywczych nowoczesne systemy płatności oferujące natychmiastowe wypłaty zdobywają na znaczeniu. Z badania przeprowadzonego w Kanadzie wynika, że aż 36 proc. pracowników gig economy wskazuje, że oczekiwanie na wynagrodzenie jest dla nich problemem, a 68 proc. z nich zdecydowanie wybrałoby opcję płatności w czasie rzeczywistym, gdyby była dostępna.

Jak wynika z danych za rok 2023, w Polsce płatności natychmiastowe odnotowują znaczący wzrost wartości oraz liczby transakcji realizowanych poprzez systemy takie jak Express Elixir, Blik czy Przelewy24. Sektor bankowy stoi przed szansą na przemodelowanie swojej oferty.

Zarejestrowany 34 proc. wzrost wartości transakcji w systemie Express Elixir do poziomu 48,18 mld zł, a także 62 proc. zwiększenie ich liczby, świadczą o rosnącym zainteresowaniu polskich firm rozwiązaniami umożliwiającymi błyskawiczne rozliczenia. Biorąc pod uwagę, że 73 proc. polskich przedsiębiorstw korzysta z płatności natychmiastowych, z czego 85 proc. potwierdza ich pozytywny wpływ na płynność finansową, a 60 proc. odnotowuje wzrost sprzedaży wg Krajowej Izby Rozliczeniowej, nie ulega wątpliwości, że płatności natychmiastowe niosą ze sobą realne korzyści biznesowe.

To rozporządzenie jest kamieniem milowym, które umożliwi, że płatności staną się nową normą - mówi Leszek Deska, Principal Engineer w NatWestGroup w Polsce.

Tłumaczy też, że mają przed sobą jeszcze wiele pracy. Chociaż liczne instytucje już oferują opcje płatności natychmiastowych, to obecnie jedynie niewielki odsetek transakcji w strefie SEPA, obszarze, w ramach którego możliwe są bezgotówkowe rozliczenia w euro,  odbywa się w ten sposób.

Uważamy jednak, że nowe przepisy znacząco przyspieszą ten proces. Co więcej, rozporządzenie to jasno stanowi, że nie można pobierać wyższych opłat za realizację płatności natychmiastowych, co stanowi dodatkowy impuls dla ich rozwoju i wdrażania - komentuje Leszek Deska.

Jak szacuje ekspert, zmieni się nie tylko sposób, ale też myślenie o płatnościach jako takich.

Przepisy te rewolucjonizują sposób, w jaki myślimy o płatnościach, oferując nie tylko oszczędność czasu i finansów, ale także wprowadzając nowy poziom zarządzania płatnościami dla przedsiębiorstw - informuje Leszek Deska.

I dodaje, że dzięki możliwości szybszego rozliczania, firmy mogą zredukować koszty transakcyjne oraz kapitału obrotowego, co przekłada się na bardziej efektywne zarządzanie gotówką. To z kolei umożliwia lepsze dostosowanie do dynamicznych warunków rynkowych. Wymaga to inwestycji ze strony zaangażowanych instytucji finansowych, szczególnie ze względu na ambitne wymagania techniczne odnośnie do czasu realizacji, jednak zyski ze zwiększenia wolumenu przelewów i wynikające z zadowolenia klientów przywiązanie do używania produktów bankowych powinno spowodować pozytywne skutki finansowe.

Więcej wiadomości na temat pieniędzy można przeczytać poniżej:

Weryfikacja zmniejsza ryzyko oszustw i błędów

Leszek Deska podkreśla znaczenie wprowadzenia zharmonizowanego procesu weryfikacji w ramach nowego rozporządzenia.

Obowiązek weryfikacji zgodności numeru międzynarodowego rachunku bankowego beneficjenta z jego nazwą wprowadza kolejną warstwę bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko oszustw i błędów. Jednak wyzwaniem pozostaje jednolita interpretacja i implementacja dyrektywy w sprawie usług płatniczych przez różne państwa członkowskie, co może wpływać na skuteczność protokołów ostrzegania o niedopasowaniu danych beneficjenta - zauważa ekspert.

REKLAMA

I widzi tu szansę dla zwiększenia popularności płatności natychmiastowych, ponieważ według niego większe bezpieczeństwo oznacza mniejsze ryzyko utraty środków oraz lepsze możliwości przeciwdziałania oszustwom w przyszłości.

Europejska Rada ds. Płatności ostatecznie opublikuje zbiór zasad dotyczących protokołu walidacji latem tego roku. Nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Dostawcy zlokalizowani w strefie euro będą mieli dziewięć miesięcy na przygotowanie się do otrzymywania i 18 miesięcy na wysyłanie natychmiastowych przelewów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA