REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Bojkotujesz firmy, które zostały w Rosji? Tu znajdziesz pełną listę wstydu

Po trzech tygodniach od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę coraz wyraźniej klaruje się, które firmy zamierzają zostać w kraju agresora, a dla których dalsze prowadzenie biznesu pod nosem Władimira Putina stało się nieakceptowalne, bądź po prostu nieopłacalne finansowo. Grupa amerykańskich naukowców stworzyła aktualizowaną w czasie rzeczywistym listę przedsiębiorstw. Z pewnością przyda się wszystkim tym, dla których kwestia obecności ich ulubionej marki w Rosji stała się w ostatnim czasie podstawią do podejmowania wyborów konsumenckich. (Fot. Fred S./Flickr (CC BY-NC 2.0)

21.03.2022
11:51
Bojkotujesz firmy, które zostały w Rosji? Tu znajdziesz pełną listę wstydu
REKLAMA

Pomysł na listę wstydu jest tak prosty, że aż genialny. Jeffrey Sonnenfeld, profesor z Yale School of Management razem ze swoim zespołem zaczął notować w Excelu, które firmy wycofują się z Rosji. Obecnie lista rozrosła się do pięciu kategorii i stała się dużo bardziej zniuansowana.

REKLAMA

Mamy na niej również spółki, które tylko zawiesiły działalność, zostawiają sobie furtkę do szybkiego powrotu w przyszłości. Kolejne grupy to firmy redukujące skalę działalności, zawieszające nowe inwestycje i takie, które uznały, że mimo presji nie zamierzają się wyprowadzać.

Bojkot konsumencki - lista firm

Plik aktualizowany jest niemal na bieżąco. W poniedziałek rano 21 marca liczył niemal 60 stron. Zdecydowana większość obecnych w zestawieniu spółek zdecydowała się dołączyć do sankcji – mówimy tu o około 400 podmiotach. Ponad 50 kolejnych rezygnuje z inwestycji, a tylko 36 stanęło okoniem i funkcjonuje jakby nic się nie stało.

Niektóre z nich tematu w ogóle nie podjęły, a ich stanowisko wobec agresji Rosji na Ukrainę pozostaje nieznane.

Tymczasem dla wielu klientów obecność ich ulubionej marki na rosyjskim rynku stało się kwestią, która decyduje o tym, czy pojawią się jeszcze w ich sklepach. Przykład? W Polsce w ostatnich dniach gorąco zrobiło się wokół Leroy Merlin po tym jak centrala firmy zdecydowała o dalszym prowadzeniu biznesu w rosyjskich miastach.

Pracownicy marketu są wyzywani w sieci, wielu internautów deklaruje, że nie zrobi już w Leroy Merlin zakupów, a sama nazwa spółki jest złośliwie przekręcana na „Leroy Kremlin".

Lista firm, które nie zamierzają wycofywać się z Rosji jest jednak dużo dłuższa. Znajdziemy na niej m.in. Subwaya, Decathlon, BNP Paribas i linie lotnicze Emirates.

Plik można znaleźć pod tym linkiem

Przed podjęciem decyzji o bojkocie warto na pewno uzmysłowić sobie, że nie wszystkie firmy mogą wyjść z Rosji z taką samą łatwością. McDonald's teoretycznie zdecydował się zakończył działalność w tym kraju, ale jego franczyzobiorcy w Moskwie wciąż sprzedają hamburgery nic sobie z tego nie robiąc.

Podobne perypetie z miejscowymi przedsiębiorcami mogą przechodzić Marks&Spencer, Marriott i Accor, bo ich działalność jest oparta na tym samym modelu biznesowym.

REKLAMA

O konsekwencji możemy za to mówić w przypadku francuskich firm. Prezydent Emmanuel Macron miał powiedzieć prezesom największych spółek, by nie podejmowali decyzji bez konsultacji z rządem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA