REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ceny paliw na majówkę. Orlen się postara, by była szóstka z przodu

Cena benzyny Pb95 na polskich stacjach od ostatniego tygodnia marca odrabia straty i zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do poziomu 7 zł za litr. Chociaż ropa jest akurat teraz znacznie tańsza niż rok temu, kiedy takiej groźby wcale nie było. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w rozmowie z RMF, stwierdził że on i jego podwładni robią, co tylko mogą, żeby na majówkę benzyna tej magicznej bariery jednak nie pokonała.

19.04.2023
15:54
Orlen-Paczka-wrzesień
REKLAMA

Rok temu na początku maja ceny ropy Brent dobijały do 112 dol., a WTI potrafiła być po 109 dol. Teraz to zupełnie inne, zdecydowanie mniejsze wartości: za baryłkę Brent płacimy ok. 83 dol., baryłka WTI jest z kolei za ok. 79. W dodatku cały czas jesteśmy w tendencji spadkowej. Chociaż ostatnie odczyty gospodarcze z Chin były bardzo pozytywne. 

REKLAMA

W pierwszych trzech miesiącach roku gospodarka Państwa Środka wzrosła o 4,5 proc. Ten wynik przebił oczekiwania rynku, które wynosiły 4 proc. Głównym źródłem wzrostu jest odradzający się lokalny popyt, sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 10,6 proc, co jest najlepszym wynikiem od ponad dwóch lat - wylicza Paweł Majtkowski, analityk eToro.

Ale okazuje się, że nawet tak dobre sygnały z Azji nie są dla rynku tak istotne, jak prawdopodobnie kolejna podwyżka stóp procentowych w USA, do której ma dojść na najbliższym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. I ropa dalej tanieje. Tymczasem w Polsce niezmiennie od końca marca drożeje benzyna, które małymi krokami zbliża się do poziomu 7 zł.

Benzyna po 7 zł na majówkę? Orlen składa obietnice

Rok temu, na przełomie kwietnia i maja litr benzyny Pb95 kosztował średnio na polskich stacjach paliw ok. 6,55 zł. Teraz jest wyraźnie drożej: między 6,75 a 6,80 zł. Tendencja jest też zwyżkowa, na tyle że wizja 7 zł za litr najpopularniejszego paliwa w Polsce na majówkę staje się coraz bardziej realna. Głos w tej sprawie postanowił zabrać szef Orlenu.

Robimy wszystko, żeby w majówkę paliwo nie kosztowało 7 zł za litr. Daliśmy gwarancję, że w święta wielkanocne paliwa nie będą kosztowały więcej i nie kosztowały więcej. Postaramy się, aby w majówkę również nie kosztowały więcej - stwierdził Daniel Obajtek w rozmowie z RMF.

Kolejny raz też usłyszeliśmy, że sztuczna regulacja spowodowałaby obniżkę cen, ale mielibyśmy wtedy taką samą sytuację jak na Węgrzech, gdzie zaczęło paliwa brakować na stacjach.

Musimy tak realizować naszą politykę, żeby paliwo było, żeby Polacy bezpiecznie mogli tankować, żebyśmy mogli zaopatrzyć rynek w niestabilnych czasach - tłumaczy prezes Orlenu.

Cena benzyny: najtaniej na razie w Wielkopolsce

REKLAMA

Eksperci z e-petrol.pl zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich kilku dni średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95 wzrosła o 5 groszy do poziomu 6,82 zł/l. Najtaniej mogą tankować kierowcy z Wielkopolski (6,77 zł), a najdrożej na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie (6,85 zł). A co z cenami pozostałych paliw?

Na Górnym Śląsku najmniej kosztuje olej napędowy - 6,65 zł/l, a w województwie świętokrzyskim LPG - 3,01 zł/l. W Polsce południowo-zachodniej z ceną 3,19 zł/l jest też najdroższy autogaz, a na Mazowszu najwięcej kosztuje diesel - 6,78 zł/l - wyliczają analitycy e-petrol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA