REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Bardzo przyjemny maj, również na stajach paliw

Ceny paliw przed majówką okazały się łaskawe dla kierowców. Dzięki obniżkom regularnych stawek i promocjom wprowadzonym przez sieciówki długi weekend nie uderzył nas po kieszeni tak bardzo, jak można było oczekiwać dwa tygodnie temu.

02.05.2024
14:46
Bardzo przyjemny maj, również na stajach paliw
REKLAMA

Ceny paliw na stacjach się stabilizują. I choć widać ruchy w hurcie, to w najbliższym czasie nie powinny one wpłynąć na to, ile będziemy płacić za tankowanie. Analitycy e-petrol.pl wskazują, że spadki stawek hurtowych nie znajdą odzwierciedlenia na pylonach. Reflex również nie spodziewa się wielkich zmian.

REKLAMA

Minimalne zmiany cen na rynku hurtowym na koniec miesiąca wpływają na stabilizację cen w sprzedaży detalicznej. Jeśli notujemy zmiany cen paliw, to pierwsze nie dotyczą one wszystkich stacji, a po drugie skala zmian jest symboliczna – zauważają Urszula Cieślak, Rafał Zywert, analitycy firmy Reflex.

Ceny paliw nie powinny mocno się zmienić do końca majowego weekendu. Na początku tygodnia Reflex podał, że benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio 6,69 zł/l (+0 gr/l), bezołowiowa 98 – 7,30 zł/l (+0 gr/l), olej napędowy 6,70 zł/l (-1 gr/l), a autogaz 2,84 zł/l (-1 gr/l).

Jakie cen paliw po długim weekendzie

Prognozy ekspertów Refleksu z początku tygodnia potwierdza najnowsza analiza e-petrol, z której wynika, że w ciągu tego tygodnia jako jedyna i to symboliczny o 1 gr zdrożała bezołowiowa „95”.

Na początku tygodnia litr „95” kosztował 6,66 zł, średnia cena oleju napędowego w kraju nie zmienia się od kilku tygodni i wynosi 6,69 zł/l. Podwyżkom oparła się także cena autogazu, LPG w kosztowało w tym tygodniu przeciętnie na stacjach 2,84 zł – czytamy.

Więcej wiadomości na temat energetyki i paliw

Wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie ceny paliw będą zależeć od tego, co zrobią detaliści.

Jeśli właściciele stacji paliw zdecydują się zwiększyć choć minimalnie swoje marże na benzynie, to już po majówce kierowcy podjeżdżający na stację, aby zatankować będą musieli spodziewać się nowych cenników – zapowiadają analitycy e-petrol.

Ich zdaniem średnia cena „95” powinna kształtować się w przedziale 6,62-6,72 zł, a diesel może kosztować od 6,63-6,73 za litr. W przypadku autogazu ceny najprawdopodobniej zmienią się tylko minimalnie i powinny najczęściej mieścić się w przedziale 2,82-2,89 za litr.

Cena ropy spada? OPEC znów chce ciąć wydobycie

Sporo dzieje się na rynku ropy.

Szczególnie znaczący ruch dotyczył cen ropy naftowej w środowej sesji – za sprawą ruchu w zapasach i decyzji Fed zobaczyliśmy obniżkę cen surowca o blisko 3 dol. – wskazuje e-petrol.

REKLAMA

Komunikat Energy Information Administration przyniósł informację, że w tygodniu zakończonym 26 kwietnia zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 7,3 mln baryłek do 460,9 mln baryłek. Analitycy natomiast sugerowali ruch w górę o 1,1 mln baryłek.

E-petrol tłumaczy, że tańsza ropa może skłonić Stany Zjednoczone do większych zakupów surowca, by uzupełnić zapasy po ich historycznej wyprzedaży w 2022 r. Kolejna ważna kwestia dotyczy sytuacji na Bliskim Wschodzie i zapowiedzi ograniczenia od czerwca wydobycia przez OPEC o 2,2 mln baryłek dziennie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA