REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże /
 3. Poradniki
 4. Prawo - poradniki

Tego nie można wnieść na pokład samolotu. Lepiej nie pakuj do walizki

Podróżując samolotem, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one m.in. przedmiotów, które można wnosić na pokład oraz tych, które możemy zapakować do bagażu rejestrowanego. Których elementów lepiej nie wkładać do walizki?

28.05.2024
20:12
Tego nie można wnieść na pokład samolotu. Lepiej nie pakuj do walizki
REKLAMA

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

REKLAMA

Bagaż podręczny to ten, który mamy ze sobą przez całą podróż. Najczęściej jest to mała torba albo plecak, dopuszczalne są również walizki kabinowe. Każda linia lotnicza ma własne kryteria dotyczące wymiarów oraz wagi bagażu podręcznego, a także przedmiotów, których nie wolno w nim przewozić. Niemniej jednak, zgodnie z ogólnymi przepisami, pasażerowie nie mogą wnosić na pokład samolotu:

 • broni,
 • ostrych narzędzi,
 • środków chemicznych,
 • środków toksycznych,
 • sprzętu sportowego,
 • łatwopalnych cieczy,
 • urządzeń do zdejmowania zabezpieczeń magnetycznych,
 • kijków trekkingowych,
 • narkotyków.

Ograniczenia w mniejszym stopniu dotyczą sprzętu elektronicznego, leków, kosmetyków, dokumentów czy ubrań na zmianę. Jeśli chodzi o płyny, to pamiętajmy, by przed podróżą umieścić je w przezroczystych opakowaniach o pojemności maksymalnie 100 ml. Dozwolone jest wnoszenie płynów w większych ilościach, ale musimy je zakupić w strefie bezcłowej.

Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Bagaż rejestrowany podlega odprawie, a następnie umieszczany jest w luku bagażowym. Pasażerowie mają do niego dostęp dopiero po dotarciu do miejsca docelowego. Pakując walizkę, również trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Przedmioty i substancje zakazane są na ogół tożsame z tymi, których nie wolno przewozić w bagażu podręcznym. Można jednak wyszczególnić pewne wyjątki, na przykład ostre przedmioty, które nie służą do obrony. Będą to różnego rodzaju narzędzia, a nawet maszynki do golenia.

W bagażu rejestrowanym możemy również przewozić płyny w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml. Pakujemy tam więc wszelkiego typu kosmetyki, leki w formie syropów czy napoje alkoholowe.

Więcej o porad dla turystów przeczytasz na Bizblog.pl:

Co można, a czego nie można wnieść na pokład samolotu?

Lista przedmiotów zakazanych na pokładzie samolotu związana jest z bezpieczeństwem podróżujących. Są jednak pewne produkty, które ze względu na swoją specyfikę można mieć przy sobie przez całą podróż.

Dobrym przykładem jest mleko modyfikowane dla niemowląt. Pracownicy lotniska mogą jednak spróbować proszek, sprawdzając, czy rzeczywiście jest to pokarm dla dziecka. Podobnie traktowane są lekarstwa bądź specjalna żywność dietetyczna.

Na ogół na pokład samolotu można też wnieść papierosy elektroniczne, jednak trzeba pamiętać, że ich używanie w trakcie lotu jest zabronione.

Lista rzeczy zakazanych – sprawdź przed wylotem!

Każda linia lotnicza może wprowadzić własne ograniczenia w zakresie przedmiotów, których nie można mieć w bagażu podręcznym. Warto więc przed podróżą sprawdzić konkretne wytyczne, zwłaszcza jeśli zamierzamy przewozić sprzęt elektroniczny, sportowy albo płyny.

Bardzo istotne są również restrykcje obowiązujące w krajach, do których podróżujemy. Wniesienie na pokład samolotu poszczególnych przedmiotów nie jest zakazane, ale już posiadanie ich w kraju docelowym może narażać na karę. Dobrym przykładem jest Kenia, do której nie wolno wwozić plastikowych toreb – zasada ta dotyczy nawet opakowanych w nie produktów zakupionych w strefie bezcłowej.

Jak przewozić rzeczy, których nie można wnieść na pokład?

REKLAMA

Przewożenie przedmiotów „zakazanych” najczęściej objęte jest specjalnymi procedurami. Wytyczne opracowano na przykład dla broni albo leków psychoaktywnych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. Zapoznajmy się z nimi, unikając tym samym nieprzyjemnych sytuacji na lotnisku.

Niektóre produkty, takie jak na przykład nadprogramowe płyny, można zutylizować przed odprawą, ale te, które będą nam potrzebne podczas podróży, trzeba nadać zgodnie z przewidzianymi dla nich procedurami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA