REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Koniec Tesco w Polsce. Teraz czas na Auchan?

Od kilku lat najtańsza sieć hipermarketów w Polsce zamyka dwie swoje placówki i przygotowuje się do grupowych zwolnień. Może być to początkiem długofalowych zmian wynikających z przemian rynku i upadku Tesco - jednej z najpopularniejszych sieci sklepów w naszym kraju

01.07.2020
14:55
Koniec Tesco w Polsce. Teraz czas na Auchan?
REKLAMA

Auchan pierwszy raz w Polsce likwiduje na raz dwa swoje hipermarkety. To niby nic wielkiego, ale w momencie upadku Tesco, sieć może starać się ograniczyć w ten sposób ryzyko pójścia w ślady konkurencyjnej sieci.

REKLAMA

Podejście społeczeństwa do sklepów wielkopowierzchniowych zmienia się, przez co zyskują Biedronka Lidl czy Dino.

Znów ten pechowy Real

Dąbrowa Górnicza oraz Mysłowice w sierpniu pożegnają się ze hipermarketami Auchan, które Francuzi przejęli 5 lat temu od Reala. Sieć zamknęła już dwa inne wykupione od Niemców sklepy, spośród których jeden - z uwagi na decyzję UOKiK - musiał być sprzedany.

Niskie obroty i niesprzyjające warunki wynajmu spowodowały znaczne straty w tych lokalizacjach. Pomimo wysiłków zespołów osiągnięcie trwałej rentowności dla dwóch sklepów okazało się niemożliwe

informowała sieć.
 class="wp-image-1189137"
Sklepy marki Real zostały w 2015 wykupione przez Auchan
Źródło: Wikipedia

Parę lat temu Auchan zmuszony był pozbyć się także swojej placówki w Zgorzelcu w związku z problemami finansowymi. Marka nie zamierza jednak tym razem poprzestać na dwóch placówkach, gdyż w planach ma też zwolnienia grupowe. 

Auchan Retail Polska planuje przeniesienie części pracowników do innych okolicznych sklepów należących do sieci. Przeniesienia te nastąpią w ramach dostępnych wakatów z zachowaniem wszelkich uprawnień pracowniczych i ciągłości zatrudnienia. Nastąpi również rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną

– informuje Auchan.

Hipermarkety odejdą do lamusa? Tesco już jest przeszłością

Od transformacji ustrojowej w Polsce i w ciągu 20 latach w XXI wieku powstało bardzo dużo hipermarketów, które niegdyś miały za zadanie skupiać wszystkie kategorie produktów w jednym miejscu. Dziś ta idea nie jest już tak atrakcyjna dla konsumentów.

Ci coraz chętniej decydują się na zakupy Biedronce albo Lidlu - mniejszych sklepach, które poszerzyły swój asortyment, a także objęły swoim zasięgiem mniejsze miejscowości.

Dziś artykuły RTV czy meble klienci chętniej kupują w sklepach specjalistycznych, takich jak Media Markt i Ikea. Warto zwrócić uwagę na to, że szwedzka sieć zapowiedziała częściowe wycofanie się z idei stawiania kolejnych hipermarketów, gdyż ich zdaniem - te mniejsze placówki są bardziej pożądane przez konsumentów.

Koronawirus przyniósł handlowi kolejne dylematy, które mogą jedynie mocniej poddawać w wątpliwość dalszy sens wielkoformatowych sieci sklepów. Niewykluczone, że dyskont zdecyduje się postawić tera na swoje sklepy franczyzowe i osiedlowe Moje Auchan, a także - prężnie rozwijający się w ostatnim czasie - e-commerce Auchan Direct.

Z problemem nierentowności zmagało się także Tesco Polska. W końcu firmę przejęło Salling Group, do którego należy Netto. W ten sposób spółka zyska ponad 300 sklepów wraz z centrami dystrybucji za kwotę 900 mln zł.

REKLAMA

Sklepy Tesco zmienią szyld na Netto w przeciągu najbliższego 1,5 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA