Polska odnotowała jeden z największych w całej Unii Europejskiej wzrostów bezrobocia wśród młodych. W maju 2025 roku stopa bezrobocia osób do 25. roku życia sięgnęła 13,5 proc. Czy rząd zamierza coś z tym zrobić? Wygląda na to, że właśnie zaczął działać.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, że brakuje jasnych zasad i warunków, które zapewniłyby młodym ludziom uczciwe warunki wejścia na rynek pracy. 23 lipca 2025 roku odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu, pracodawców, uczelni i organizacji młodzieżowych.
Otwierając spotkanie minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła, że staże to dla młodych pracowników szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego.
Niezmiennie jednak – jeżeli jest to praca, to powinna wiązać się z godnym wynagrodzeniem. Jakim? O tym możemy dyskutować, ale stanowisko Ministerstwa Pracy w odniesieniu do każdej pracy jest takie samo. Jeżeli jest praca, to powinna być płaca – powtórzyła.
W debacie wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji młodzieżowych, instytucji rynku pracy oraz pracodawców. Wszyscy zgodnie przyznali: potrzebne są jasne i uczciwe zasady, które zagwarantują, że staże będą mieć wartość nie tylko symboliczną, ale praktyczną i finansową.
Więcej wiadomości Bizbloga o rynku pracy
Unia działa, Polska nie czeka
Podczas spotkania przypomniano, że trwają prace na poziomie UE. Opracowywane są między innymi projekt nowej dyrektywy o stażach oraz rekomendacje dotyczące jakości programów stażowych.
Prace w Brukseli jeszcze się toczą, ale my nie będziemy czekać na przepisy unijne. Dlatego ruszamy z pracami tutaj: ministerialnymi i rządowymi – zapowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Podczas spotkania zaprezentowano dane i analizę pt. „Staże i praktyki na polskim rynku pracy – stan obecny”. Przedstawiła ją Izabela Kaczmarska-Sawicka z Departamentu Rynku Pracy MRPiPS. System staży w Polsce jest niejednolity: obejmuje zarówno praktyki absolwenckie, jak i programy z urzędów pracy oraz staże oferowane na otwartym rynku.
Często różnią się one między sobą warunkami zatrudnienia, długością trwania i zakresem wsparcia. W wielu przypadkach brakuje standardów dotyczących opieki merytorycznej, wynagrodzenia i obowiązków stażysty.
Dlatego – jak zapowiada resort – kolejnym krokiem będzie stworzenie wspólnych ram jakości staży, które pomogą młodym wejść na rynek pracy i dadzą im coś więcej niż wpis do CV. Projekt przepisów krajowych ma powstać jeszcze w tym roku.
Alarmujące dane Eurostatu. Bezrobocie wśród młodych rośnie
Temat staży i startu zawodowego młodych Polaków pojawił się dosłownie kilka tygodni po publikacji alarmujących danych Eurostatu o bezrobociu. W maju 2025 roku stopa bezrobocia osób do 25. roku życia w Polsce wzrosła z 10,6 do 13,5 proc. To jeden z najwyższych wyników w regionie i znaczący wzrost w porównaniu z początkiem roku. Wciąż jest to mniej niż wynosi średnia unijna wynosząca 14,4 proc., ale o wiele więcej niż w Czechach czy w Niemczech, gdzie nie nie przekracza 8 proc.
Eksperci wskazują, że tak wysoki poziom bezrobocia wśród młodych to efekt zderzenia kilku czynników: niestabilnej sytuacji gospodarczej, ograniczonej liczby ofert pracy dla osób bez doświadczenia oraz niedopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Coraz częściej młodzi Polacy lądują po studiach w szarej strefie lub trwają miesiącami w niestabilnych formach zatrudnienia, które nie dają im realnej szansy na rozwój kariery.
Właśnie dlatego działania MRPiPS dotyczące staży są tak ważne. Jak zaznacza resort, wprowadzenie przejrzystych, krajowych ram, ułatwi młodym zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, ograniczy ryzyko wykorzystywania staży jako darmowej siły roboczej, a także zwiększy atrakcyjność ofert dla studentów i absolwentów. W dłuższej perspektywie może pomóc w obniżeniu wskaźnika bezrobocia w tej grupie wiekowej.
Jeżeli chcemy zmniejszyć skalę młodzieżowego bezrobocia, musimy stworzyć dobre warunki startu. Staż to nie może być fikcja – musi być szansą – podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.