We wtorek rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. wyczekiwanym projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe przepisy definiują na nowo okres zatrudnienia. Umożliwiają wliczanie do stażu pracę na podstawie umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy pracę za granicą.

To ważne, bo osoby zatrudnione na umowę o pracę mają prawo do 20 dni urlopu, jeśli ich staż pracy jest krótszy niż 10 lat, i do 26 dni, jeśli staż pracy wynosi co najmniej 10 lat.
Jak podkreśla Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, nowe regulacje wyrównują szanse wszystkich pracowników i przedsiębiorców w Polsce w zakresie ustalania stażu pracy. Daje to możliwość sprawiedliwej kalkulacji stażu pracy potrzebnego do wyliczenia należnego urlopu wypoczynkowego czy okresu wypowiedzenia i należnej odprawy. W przypadku pracowników strefy budżetowej dotyczy to dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.
Co zostanie wliczone do stażu pracy?
Okres zatrudnienia, który wliczany jest do stażu pracy będzie obejmować:
- umowę o pracę
- służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Marszałkowskiej i Służbie Celno-Skarbowej;
- okres prowadzenia pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą w ramach tej działalności
- wykonywanie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług np. umów uaktywniających dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi
- wykonywanie pracy na podstawie umowy agencyjnej
- współpracowanie z osobą, która pracuje na podstawie umowy zlecenie lub agencyjnej
- pozostawanie członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej
- pozostawanie członkiem spółdzielni kółek rolniczych
- pracę za granicą u pracodawcy zagranicznego (inną niż na podstawie umowy o pracę);
- odpłatną pracę wykonywaną przez skazanego (inną niż na podstawie umowy o pracę i umowy o dzieło).
Więcej wiadomości z rynku pracy można przeczytać poniżej:
W praktyce – niewielka zmiana
Osoba, która chce uznać dany okres zatrudnienia do stażu pracy, powinna podlegać w tym okresie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. To oznacza, że musiał w tym czasie sam opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. To nie koniec – to pracownik odpowiedzialny jest za złożenie do pracodawcy dokumentów potwierdzających opłacenie składek lub zwolnienie z nich. Do stażu pracy będzie wliczany cały okres pracy bez względu na wymiar czasu pracy.
Przy czym jeżeli osoba wykonywała pracę w tym samym czasie na podstawie więcej niż jednego zatrudnienia, to do stażu pracy będzie wliczał się jeden z tych okresów. Co ważne: zmiany dotyczą okresów zatrudnienia z przeszłości – przepisy obowiązują wstecz.
Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.