REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Abonament RTV. Wiemy, jakie będą stawki w 2025 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła wysokość opłat abonamentowych, które będą obowiązywały w 2025 r. Dla wielu osób sporym zaskoczeniem będzie to, że wysokość abonamentu RTV będzie na tym samym poziomie co teraz. Oznacza to, że miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny będzie wynosić 27,30 zł, a przy opłaceniu abonamentu za cały rok z góry dostaniemy 10 proc. rabatu, czyli zapłacimy 294,90 zł.

14.05.2024
16:33
abonament-rtv-likwidacja
REKLAMA

Decyzja o wysokości stawek abonamentowych w 2025 r. zapadła podczas poniedziałkowego posiedzenia KRRiT, ale na razie formalnie jej nie ogłoszono. Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski postanowił jednak podzielić się tymi informacjami z serwisem wirtualnemedia.pl.

REKLAMA

Stawki abonamentu RTV w 2025 r.

Okazuje się, że postanowiono wszystkie stawki pozostawić na obecnym poziomie, czyli powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, gdy KRRiT również nie podwyższyła opłat. Ostatni wzrost stawek abonamentu radiowo-telewizyjnego nastąpił w 2023 r., gdy opłaty poszybowały w górę o kilkanaście procent względem 2022 r.

Jeśli opłacamy abonament wyłącznie za odbiornik radiowy, to za miesiąc trzeba zapłacić 8,70 zł, ale jeśli postanowimy zapłacić za więcej miesięcy z góry, dostaniemy obniżkę. Przy płatności za dwa miesiące możemy liczyć na skromne 3 proc. rabatu, ale jeśli opłacimy abonament za odbiornik radiowy za 12 miesięcy, to rabat rośnie do 10 proc. Opłata wyniesie wtedy 94 zł, czyli 7,83 zł miesięcznie.

Dużo więcej trzeba zapłacić za odbiornik telewizyjny, ale nieco pocieszające jest to, że za odbiornik radiowy nie musimy wtedy już nic dopłacać. Stawka miesięczna wynosi 27,30 zł, ale bardziej opłaca się wnieść opłatę za dłuższy okres. Za pół roku zapłacimy 155,70 zł, czyli 25,95 zł, a przy płatności za cały rok z góry stawka wyniesie 294,90 zł, a to w przeliczeniu na miesiąc daje kwotę 24,57 zł.

 class="wp-image-2473285"

Zaznaczmy, że nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Całkowite zwolnienie z opłat abonamentowych dotyczy osób:

  • które ukończyły 75. rok życia,
  • które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • zaliczonych do I grupy inwalidzkiej,
  • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Więcej o abonamencie RTV przeczytacie w tych tekstach:

Inflacja? Jaka inflacja?

Decyzja o ponownym pozostawieniu opłat abonamentowych na niezmienionym poziomie jest o tyle ciekawa, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z 2005 r. stawka abonamentu jest co rok waloryzowana średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej.

Ściągalność abonamentu RTV od lat utrzymuje się w Polsce na niskim poziomie, a w czasie pandemii jeszcze spadła. Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2022 rok wynika, że abonament RTV opłacało tylko nieco ponad 800 tys. osób. Zaznaczmy, że opłata nie jest mnożona przez liczbę posiadanych odbiorników, czyli posiadając nawet pięć telewizorów, płacimy i tak za jeden.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA