REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Drożeje abonament RTV. Za telewizor zapłacimy prawie jak za najtańszy pakiet Netflixa

27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny i 8,70 zł za radiowy. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła nowe stawki obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego, które wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. Opłata za odbiornik telewizyjny niemal zrówna się z obecnym najtańszym pakietem Netflixa, który kosztuje 29 zł.

31.05.2022
8:40
abonament-rtv-likwidacja
REKLAMA

Informacja o nowych stawkach abonamentu pojawiły się w najnowszym rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pod lakonicznym dokumentem podpisany jest przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

REKLAMA

Obecne stawki abonamentu RTV to 24,50 zł za telewizor i 7,50 zł za radio. Wzrost pierwszej opłaty jest niemal równy z obecnym poziomem inflacji i wynosi 11 proc., ale w przypadku opłaty za radioodbiornik podwyżka wynosi już 16 proc. Odniesienie do inflacji jest jak najbardziej na miejscu, bo zgodnie z ustawą właśnie na podstawie tego parametru określane są stawki abonamentu RTV.

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z 2005 roku stawka abonamentu jest co rok waloryzowana średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej. W przypadku odbiornika telewizyjnego ustawową stawką podstawową jest 18,68 zł, a w przypadku radia jest to 5,94 zł.

undefined

Ściągalność abonamentu RTV od lat utrzymuje się w Polsce na niskim poziomie, a w czasie pandemii jeszcze spadła – płaci około co dziesiąta osoba. Zgodnie z obowiązującym prawem za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego w domu lub samochodzie. Na szczęście opłata nie jest mnożona przez liczbę posiadanych odbiorników.

Abonament RTV nie za każdy telewizor

Warto zwrócić uwagę, że definicja odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego jest dość pojemna i obejmuje ona nie tylko tradycyjne urządzenia tego typu. Zgodnie z ustawą za odbiornik uważa się urządzenie stałe lub przenośne umożliwiające natychmiastowy odbiór programu radiowego lub telewizyjnego. Co istotne, odbiornikiem nie jest jednak telewizor niepodłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, który jest wykorzystywany na przykład jako monitor.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się bowiem z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA