REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Abonament radiowo-telewizyjny. Na jakie ulgi mogą liczyć przedsiębiorcy?

Obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego dotyczy nie tylko osób fizycznych lecz również przedsiębiorców. Posiadanie w siedzibie firmy, punkcie handlowym, a nawet w samochodzie odbiornika radiowego lub telewizyjnego wiąże się z koniecznością wniesienia stosownej opłaty. Uchylając się, przedsiębiorca może otrzymać karę finansową.

22.03.2024
22:24
Abonament RTV. Na jakie ulgi mogą liczyć przedsiębiorcy?
REKLAMA

Kiedy przedsiębiorca musi opłacać abonament radiowo-telewizyjny?

REKLAMA

Abonament RTV to opłata, którą zobowiązani są wnieść wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych, jeśli nie obejmują ich ustawowe zwolnienia. Dotyczy więc zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców. Ważny jest sam fakt posiadania odbiornika, a nie to, czy na co dzień pozostaje on w użytku. Jeśli przedsiębiorca ma w swojej siedzibie, punkcie handlowym, magazynie czy w samochodzie telewizor albo radio, będzie musiał wnieść opłatę za każdy odbiornik.

Obowiązek rejestracji odbiornika radiowo-telewizyjnego

Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, w jakich sytuacjach zobowiązani są płacić abonament? Otóż obowiązek dotyczy on urządzeń, które pozostają własnością firmy, stanowiąc część jej majątku. Jeżeli przedsiębiorca korzysta w siedzibie z własnego radia, ma obowiązek płacić abonament jak osoba fizyczna, a nie podmiot gospodarczy.

Podobnie jak wtedy, gdy pracownicy przynoszą do zakładu własne odbiorniki. To na nich spoczywa odpowiedzialność uiszczenia opłaty abonamentowej.

Odbiornik zakupiony na firmę trzeba zarejestrować w ciągu 14 dni, a następnie wprowadzić do rejestru środków trwałych.

Więcej o abonamencie RTV przeczytasz na Bizblog.pl:

Ile wynosi abonament RTV dla przedsiębiorców?

Stawki abonamentu RTV nie są stałe – zmieniają się zgodnie z rozporządzeniem wydawanym przez KRRiT. Podstawowa stawka w 2024 r. za odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł miesięcznie (104,40 zł rocznie) oraz 27,30 zł miesięcznie (327,60 zł rocznie) za odbiornik telewizyjny lub radiowy i telewizyjny.

Kwoty są dokładnie takie same, jak w przypadku osób fizycznych – ustawodawca nie przewidział odrębnych dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Mogą oni również skorzystać ze zniżek, jeśli uiszczą opłatę za cały rok z góry. Wtedy też od stawki podstawowej odlicza się 10 proc. rabatu.

Niestety, obecnie nie ma już możliwości uzyskania tak dużego upustu – opłatę za cały rok należy bowiem wnieść do 25 stycznia. Przedsiębiorcy wciąż mogą jednak uiścić zobowiązanie za kilka miesięcy wprzód, tym samym oszczędzając. Opłatę wnosi się za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny.

Ulgi dla przedsiębiorców – komu przysługują?

Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z ulgi w opłacie abonamentu RTV, jednak dotyczy ona wyłącznie:

  • publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  • żłobków,
  • jednostek oświatowych,
  • sanatoriów,
  • szkół wyższych,
  • domów pomocy społecznej.

Ulga polega na wniesieniu jednej opłaty za wszystkie odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Kiedy wydatki na abonament RTV można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wydatki poniesione w związku z opłaceniem abonamentu RTV zwykle nie są wysokie w stosunku do innych, które na co dzień odnotowuje firma. Niemniej jednak przedsiębiorca ma prawo zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, obniżając tym samym podstawę opodatkowania. Ważne, aby odbiorniki radiowe czy telewizyjne przyczyniały się do osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodu zgodnie z ogólną definicją kosztów podatkowych.

Najczęściej radia i telewizory znajdują się w miejscach takich jak poczekalnie, bary, restauracje czy hotele. Uprzyjemniają klientom oczekiwanie na realizację usługi czy posiłek. Korzystanie ze sprzętu przez pracowników nie wyklucza zaliczenia opłaty do kosztów.

Kary za brak wniesienia opłaty abonamentowej

REKLAMA

Przedsiębiorca, który nie wywiąże się z obowiązku wniesienia abonamentu RTV, musi liczyć się z możliwością nałożenia kary finansowej. Obecnie wynosi ona 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

Warto zwrócić uwagę na wzmożone kontrole pracowników Poczty Polskiej, które mają miejsce od kilku miesięcy. Kontrolowane są zarówno osoby prowadzące gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy, zwłaszcza posiadający flotę pojazdów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA