REKLAMA

Mieli wybawić polskie górnictwo, odkryli cenne złoża. Płacimy im potężne odszkodowanie

Spółka wydobywcza GreenX Metals poinformowała, że odkryła na Grenlandii wysokiej jakości antymon, czyli bardzo cenny półmetal o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Australijska spółka w Polsce znana jest głównie z tego, że pod nazwą Prairie Mining Limited prowadziła w naszym kraju dwa duże projekty górnicze, ale podpadła w ostry spór z rządem i nic z tych przedsięwzięć nie wyszło, za to wywalczyła miliardowe odszkodowanie od Polski.

Mieli wybawić polskie górnictwo, odkryli cenne złoża. Płacimy im potężne odszkodowanie
REKLAMA

Spółka GreenX Metals poinformowała, że wysokiej jakości antymon odkryła w ramach projektu Eleonore North na Grenlandii. Australijczycy skupiali się na tym projekcie głównie pod kątem mineralizacji złota, ale w toku prowadzonych badań geologicznych okazało się, że znajdują się tam duże złota antymonu. Po potwierdzeniu tych informacji spółka skupi się zarówno na złocie, jak i antymonie.

REKLAMA

Odkrycie złóż antymonu na Grenlandii

Spółka podkreśla, że antymon jest uznawany za surowiec o krytycznym znaczeniu zarówno przez Unię Europejską, jak i Stany Zjednoczone, ale obecnie największym producentem rudy antymonu i głównym eksporterem rafinowanych tlenków antymonu oraz antymonu metalicznego są Chiny. Antymon to półmetal, a do tej kategorii zaliczają się między innymi krzem, selen czy polon.

Antymon ma szerokie zastosowania przemysłowe, między innymi w produkcji stopów metali, akumulatorów, półprzewodników, farb, a także jako środek przeciwogniowy. Stosowany jest jako utwardzacz w stopach ołowiu, składnik zapałek, a także jest stosowany w farmacji.

GreenX Metals wcześniej nazywała się Prairie Mining Limited i przez pewien czas była traktowana niemal jako potencjalny zbawca polskiego górnictwa. Spółka prowadziła w naszym kraju dwa duże projekty górnicze – Jan Karski w województwie lubelskim oraz Dębieńsko w województwie śląskim. Głównym celem było wydobycie węgla koksowego, czyli kluczowego surowca w przemyśle stalowym.

Więcej o górnictwie przeczytasz w tych tekstach:

Klimat dla tych inwestycji szybko jednak się popsuł. Jak pisał Michał, Australijczykom rzucano różne kłody pod nogi i między innymi odmówiono im przedłużenia i rozszerzenia koncesji. W końcu uznali, że Polska nie pozwala im się rozwijać i wystąpiła z roszczeniami w arbitrażu międzynarodowym na podstawie Traktatu Karty Energetycznej oraz Traktatu o Wzajemnym Popieraniu i Ochronie Inwestycji między Polską a Australią.

Przegrany arbitraż Polski

W 2024 r. arbitraż przyznał GreenX odszkodowanie w wysokości około 1,3 mld zł odszkodowania i odsetek za straty związane z projektem Jan Karski. Trybunał jednogłośnie uznał, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów w odniesieniu do projektu Jan Karski.

REKLAMA

Sprawa jest dość beznadziejna, bo to przegrany arbitraż. Wydaje się mało prawdopodobne, by odejść od tego werdyktu arbitrażu – stwierdził w październiku premier Donald Tusk i dodał, że będzie oczekiwał od swoich urzędników wskazania osób odpowiedzialnych za decyzje, których konsekwencją jest kara, którą musi zapłacić Polska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA