Zdrowie psychiczne seniorów. Jak zapobiegać depresji u osób starszych
O dobrobyt seniorów dbamy głównie w kontekście zdrowia fizycznego. Tymczasem badania PolSenior2 wykazały, że objawy depresyjne ma aż 25 proc. osób powyżej 60. roku życia, a co trzecia osoba popełniająca w Polsce samobójstwo należy do tej grupy wiekowej. Powinniśmy więc zadbać także o zdrowie psychiczne seniorów. Sprawdź, jak możesz im pomóc.

Czym jest depresja geriatryczna? Czynniki ryzyka
Depresja geriatryczna jest chorobą, której sprzyja starzenie organizmu. Wpływ na nią mają również:
- słabe kontakty z rodziną i przyjaciółmi,
- zła sytuacja finansowa,
- konieczność przeprowadzenia się do domu opieki,
- brak poczucia wspólnoty społecznej,
- choroby przewlekłe.
Badania opublikowane na łamach „Journal of the Amercian Medical Association” pokazały, że czynnikiem rozwoju depresji geriatrycznej jest przyjmowanie niektórych leków na serce oraz przeciwdrgawkowych. Inne badania wykazują, że dużą rolę odgrywa genetyka – jeśli w rodzinie seniora występowały incydenty depresyjne, senior ma aż trzykrotnie większe ryzyko zachorowania.
Jak zapobiegać depresji u osób starszych?
Zgodnie z powyższym, nie mamy wpływu na wszystkie czynniki ryzyka depresji geriatrycznej. Powinniśmy jednak działać w dostępnych dla nas obszarach. Seniorowi może pomóc każdy – członek rodziny, personel medyczny, sąsiad. Ważne, aby być czujnym i reagować w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.
Profilaktyka depresji polega na stosowaniu zdrowej, pełnowartościowej diety. Warto obserwować organizm pod kątem ewentualnych zmian po przyjęciu nowych leków. Jeśli sugerują one depresję, należy poprosić lekarza o zmianę środków leczniczych.
Rola aktywności społecznej w zapobieganiu depresji
Osoby starsze często są skazane na samotność. Ich dawni znajomi przeprowadzają się, chorują, umierają. Rodziny mają tendencję do marginalizowania seniorów, zwłaszcza jeśli wciąż są oni sprawni i nie wymagają całodobowej opieki. Tymczasem aktywność społeczna odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu depresji. Prowadzenie jej w podeszłym wieku jest trudne, lecz nie niemożliwe. Jeśli senior jest w dobrej formie, może uczęszczać na zajęcia do domu kultury, spotkania klubu czytelniczego bądź brać udział w aktywnych spacerach.
Aktywność społeczna pozwala osobom starszym oderwać się od codziennych zajęć, które są na ogół schematyczne. Daje im siłę do wyjścia z domu, zmusza do opracowania planu dnia. Bycie aktywnym pod kątem społecznym może wspomagać leczenie chorób przewlekłych. Na przykład regularne spacery czy nordic walking w gronie znajomych pomagają utrzymać optymalny poziom cukru we krwi i przyczyniają się do redukcji złego cholesterolu.
Więcej o seniorach przeczytasz na Bizblog.pl:
Jak pomóc seniorowi z objawami depresji?
Seniorzy na ogół nie proszą innych o pomoc, przyzwyczajeni do tego, że przez całe życie radzili sobie samodzielnie. Dlatego warto być blisko i reagować. Pomocy szukajmy przede wszystkim u psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Osoby starsze początkowo mogą traktować to jako atak na siebie – w ich pokoleniu korzystanie ze wsparcia takich specjalistów nie było dobrze postrzegane. Rozwiązaniem jest rozmowa, wyjaśnienie istoty problemu i poświęcenie seniorowi czasu.
Dla tych, którzy sami zauważają problem, dostępny jest telefon zaufania. Pod numerem 22 635 09 54 można uzyskać pomoc. Osoba po drugiej stronie słuchawki jest po to, żeby doradzić, ale też po prostu wysłuchać i porozmawiać.
Stowarzyszenia wspierające seniorów
Dzisiejszy świat i tempo życia nie pozostawiają zbyt wiele miejsca seniorom. Powstaje jednak coraz więcej stowarzyszeń i innego typu miejsc, w których mogą uzyskać wsparcie czy po prostu pobyć z innymi. Jest to ważne zarówno pod kątem zapobiegania depresji, jak i jej wczesnego wykrywania.
Warto zorientować się, czy w naszej gminie nie działają tego typu ośrodki. Nierzadko mają one problem, by trafić do seniora, dlatego wiadomość o ich istnieniu możemy przekazać my sami. Przy okazji pamiętajmy o dobrym słowie, które może zdziałać wiele w życiu osoby starszej, zwłaszcza takiej, która na co dzień jest samotna.