Kto i kiedy może pojechać pociągiem za darmo – poradnik
Pociąg to doskonała alternatywa dla samochodu, dlatego w miarę możliwości coraz więcej osób wybiera ten środek transportu. Niektórzy zwracają uwagę na wysoką cenę biletów, którą można obniżyć, korzystając z różnych zniżek. Sprawdź, która Ci przysługuje w pociągach PKP IC.
Kto pojedzie pociągiem za darmo?
Niektóry pasażerom PKP IC umożliwia przejazd za darmo. Warunkiem jest jednak okazanie stosownego dokumentu. Uprawnieni mogą w ten sposób podróżować tylko w klasie drugiej, a dotyczy:
- dzieci do 4. roku życia – po okazaniu dokumentu potwierdzającego wiek,
- Funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych – za okazaniem legitymacji służbowej i zaświadczenia dotyczącego wykonywania czynności służbowych,
- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w czasie wykonywania czynności służbowych – za okazaniem legitymacji służbowej i zaświadczenia dotyczącego wykonywania czynności służbowych,
- umundurowani funkcjonariusze policji podczas wykonywania czynności służbowych określonych w regulaminie PKP IC - za okazaniem legitymacji służbowej i zaświadczenia dotyczącego wykonywania czynności służbowych,
- Żołnierze Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych wykonujący czynności określone w regulaminie PKP IC - za okazaniem legitymacji służbowej i zaświadczenia dotyczącego wykonywania czynności służbowych.
Zobacz więcej poradników
Jakie zniżki obowiązują w PKP IC?
Podróżując pociągami PKP IC, można skorzystać również z innych zniżek ustawowych. Wynoszą one:
- 37 proc. - dla dzieci i młodzieży do ukończenia 24. roku życia, pod warunkiem okazania ważnej legitymacji,
- 51 proc. - dla studentów do 26. roku życia i doktorantów do 35. roku życia pod warunkiem okazania ważnej legitymacji studenckiej,
- 37 proc. - dla żołnierzy i weteranów wojennych pod warunkiem okazania stosownych dokumentów,
- 78 proc. - dla żołnierzy pod warunkiem okazania dokumentu uprawniającego do ulgi,
- 37 proc. - dla osób posiadających Kartę Polaka pod warunkiem okazania Karty,
- 37 proc. - dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Ponadto emeryci i renciści mają prawo do ulgi w wysokości 37 proc., ale mogą z niej skorzystać wyłącznie 2 razy w roku. Co ciekawe, zdaniem PKP IC, limit zostaje wykorzystany, jeśli emeryt wykupi bilet ulgowy na przejazd tam i z powrotem taką samą trasą. Do 37-procentowej ulgi mają też posiadacze Karty Dużej Rodziny, nauczyciele i nauczyciele akademiccy. Zawsze jednak PKP IC żąda okazania stosownego dokumentu, który potwierdza prawo do zakupu tańszego biletu.
Sezonowe zniżki na bilety
Wymienione wyżej ulgi obowiązują przez cały rok. Są to tak zwane zniżki ustawowe, które PKP IC wprowadza zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przewoźnik organizuje dodatkowo co jakiś czas akcje promocyjne, w ramach których można kupić tańsze bilety. Najczęściej skierowane są one do pewnych grup pasażerów. Ostatnia miała miejsce w listopadzie, gdy 14 dnia miesiąca seniorzy mogli podróżować za złotówkę. Okazją do wprowadzenia zniżki był Ogólnopolski Dzień Seniora.
Pasażerowie mogą też skorzystać z ulgi 30 proc., jeśli podróżują z osobami towarzyszącymi (od 2 do 6 osób). Warunkiem jest jednak zaplanowanie trasy minimum 7 dni wcześniej. W przypadku zakupu biletów na ostatnią chwilę, ulga nie obowiązuje. Chcesz wiedzieć więcej na temat zniżek? Regularnie odwiedzaj stronę internetową PKP IC, na której przewoźnik informuje o obowiązujących promocjach. Zanim jednak zdecydujesz się z nich skorzystać, dokładnie przeczytaj regulamin akcji. PKP IC często wprowadza pewne obostrzenia, które uniemożliwiają zakup tańszego biletu.