Pracujesz na emeryturze? Możesz zyskać ulgę, ale uważaj na tę pułapkę
Seniorzy aktywni zawodowo chętnie korzystają z preferencyjnych warunków rozliczenia podatku dochodowego, bo mogą skorzystać ze zwolnienia przychodów z opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać, że ulga ta jest problematyczna w rozliczeniu i nie wszystkie przychody są nią objęte. Eksperci podpowiadają, jak skorzystać z ulgi oraz jak uniknąć pułapek.

Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl wskazuje, że zwolnienie przychodów do 85 528 zł obowiązuje podatników, którzy weszli w wiek emerytalny, jednak nie pobierają na dzień uzyskania przychodu emerytury, renty rodzinnej lub innych świadczeń określonych przepisami.
Aby uznać, że dany przychód został objęty zwolnieniem z opodatkowania, musimy zatem przeanalizować moment jego wypłaty tzn. czy został on wypłacony przed uzyskaniem emerytury, czy już wtedy, kiedy otrzymaliśmy świadczenie z ZUS – mówi Monika Piątkowska – doradca podatkowy w e-pity.pl.
Dylematy pracujących seniorów
Ekspertka zauważa, że częstym dylematem, przed którym stają pracujący seniorzy jest to, czy na przykład otrzymaną odprawę emerytalną mogą objąć ulgą dla pracującego seniora i nie odprowadzać z tego tytułu podatku dochodowego.
W takich przypadkach dla fiskusa nie jest istotny tytuł otrzymanego przychodu. Liczy się moment otrzymania środków. Takie stanowisko wielokrotnie było podkreślane w interpretacjach wydawanych przez Dyrektora KIS (na przykład interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28.12.2023 roku, 0115-KDIT2.4011.479.2023.2.ŁS; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 lutego 2025 roku, 0115-KDIT2.4011.626.2024.2.ŁS) – tłumaczy Monika Piątkowska z e-pity.pl.
I dodaje, że fiskus konsekwentnie stoi na stanowisku, że zwolnione z opodatkowania są przychody, które zostały wypłacone przed dniem wypłaty pierwszej emerytury. Zatem kluczowy jest dzień otrzymania pierwszego świadczenia z ZUS.
Przyszli emeryci, którzy planują przejść na emeryturę, a jednocześnie chcą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na przykład środków otrzymanych w ramach odprawy emerytalnej, muszą dopilnować, aby środki te zostały im przekazane przed dniem otrzymania pierwszej emerytury – podpowiada Monika Piątkowska z e-pity.pl.
Więcej wiadomości na temat emerytur można przeczytać poniżej:
O czym powinni pamiętać seniorzy chcący przejść na emeryturę
Seniorzy powinni pamiętać również o tym, że nie wszystkie przychody objęte są ulgą. Ustawa przewiduje, że zwolnione z opodatkowania są:
- przychody z pracy na etacie,
- umowy zlecenia,
- zasiłki macierzyńskie,
- działalność gospodarcza opodatkowana według skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ulga ta nie dotyczy natomiast przychodów z tytułu na przykład zasiłków chorobowych, umowy o dzieło, czy też z praw autorskich. Podatnicy, którzy zarabiają w formie kontraktu managerskiego lub czerpią dochody z najmu, również nie skorzystają z tej preferencji. Kolejnym problemem, z którym spotykają się pracujący seniorzy, jest możliwość odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Składki od dochodu objętego zwolnieniem nie podlegają odliczeniu. Kłopotliwe może zatem okazać się przyporządkowanie składek do dochodów opodatkowanych i zwolnionych, zwłaszcza że ulga obowiązuje od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego – podkreśla Monika Piątkowska.
Jej zdaniem pracujący emeryci powinni zatem przeanalizować, które ze składek były zapłacone od przychodów, które osiągnęli do dnia swoich urodzin, a które po tym dniu.
Taki podatnik powinien również przeanalizować, czy w ciągu roku nie przekroczył kwoty objętej zwolnieniem. Jeśli przychody okażą się wyższe od ulgi, wówczas w przypadku składek od tej nadwyżki, senior ma prawo do ujęcia również tych składek społecznych w swoim rozliczeniu – ocenia Monika Piątkowska.
Mimo wspomnianych trudności pracujący seniorzy nie powinni rezygnować z przewidzianej dla nich preferencji. Choć jest to czasami problematyczna ulga w rozliczeniu, niewątpliwie jest również bardzo opłacalna.