Poziom zaufania do Komisji Nadzoru Finansowego wśród Polaków jest niższy niż rok temu, a jej rozpoznawalność wśród konsumentów pozostawia wiele do życzenia – wynika z badania „Zaufanie do nadzoru finansowego w Polsce”, które przeprowadzili pracownicy Akademii Leona Koźmińskiego.

Zaufanie do Komisji Nadzoru Finansowego spada. Dorośli użytkownicy produktów i usług finansowych w większości deklarują, że mają zaufanie do Komisji Nadzoru Finansowego w stopniu wysokim lub bardzo wysokim. Jednaj w ciągu roku wyraźnie powiększyło się jednak grono konsumentów, którzy deklarują niskie zaufanie do KNF, oraz tych, którzy nie mają wyrobionej opinii.
Raport „Zaufanie do nadzoru finansowego w Polsce” zostało opublikowany przez Akademię Leona Koźmińskiego po raz drugi. Jak zaznaczają jego autorzy, badanie zaufania konsumentów do nadzoru finansowego opiera się na przetestowanym w badaniach międzynarodowych narzędziu oceny wiarygodności.
Respondenci oceniali wiarygodność nadzoru w trzech aspektach:
- kompetencje
- dobra wola
- uczciwość
Nowym elementem w tegorocznym badaniu była diagnoza, w jakim stopniu obywatele mają styczność z informacjami na temat funkcjonowania KNF.
Zaufanie na rynku finansowym to podstawa
Autorzy badania, prof. dr hab. Dominika Latusek-Jurczak, dr Anna Pikos i dr Marcin Wardaszko, podkreślają, że zaufanie między uczestnikami rynku finansowego (nadzorem, dostawcami usług i konsumentami) jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.
Zaufanie przynosi szereg korzyści, takich jak niższe koszty koordynacji, lepsza ochrona interesu publicznego, lepsza i szybsza implementacja uzgodnień regulacyjnych, większa zgodność działania firm z przepisami prawa czy wyższa legitymizacja procesu regulacji – tłumaczą.
Jak wskazują, zaufanie tworzy się na podstawie oceny wiarygodności.
Najpierw musimy poznać instytucję i postrzegać ją jako wiarygodną. Aby to ustalić, subiektywnie spoglądamy na nią przez pryzmat postrzeganej kompetencji, dobrej woli i uczciwości – wskazują pracownicy Akademii Leona Koźmińskiego.
Z badania wynika, że chociaż konsumenci dobrze oceniają polski nadzór finansowy i deklarują zaufanie do niego, to poziom wskaźników składających się na zaufanie obniża się we wszystkich aspektach związanych z wiarygodnością.
Co to jest KNF i czym się zajmuje? Jedna czwarta konsumentów nie wie
Badanie Akademii Koźmińskiego wykazało stosunkowo niską rozpoznawalność Komisji Nadzoru Finansowego wśród obywateli. Sytuacja od 2021 r. nie zmieniła się i 23 proc. konsumentów nie do końca wie co to jest KNF i czym się zajmuje.
Zdaniem autorów badania, to może być niepokojący sygnał, ponieważ jeśli konsument nie zna regulatora rynku, pomija sygnały płynące od niego.
Aby wzmocnić zaufanie, należy zwiększyć rozpoznawalność i autorytet nadzoru wśród konsumentów – podkreśla prof. Dominika Latusek-Jurczak, kierownik zespołu badawczego.
Jak dodaje, nadzór powinien przede wszystkim być rozpoznawalny i widoczny.
Dużą rolę mogą tu odegrać media jako kanał komunikacji przybliżający profil i działania instytucji nadzorczej – dodaje ekspertka.