REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Krucho u ciebie ze zdolnością kredytową? To wkrótce się zmieni. Zobacz, jak bardzo

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest w ostatnich miesiącach o 55-70 proc. niższe niż rok wcześniej. Powód? Rosnące stopy procentowe i o wiele niższa zdolność kredytowa Polaków. Jednak KNF widzi światełko w tunelu i wróży rychły koniec kryzysu.

14.02.2023
17:50
kredyt-hipoteczny-rata
REKLAMA

Bufor, o którym mowa w Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, bezpośrednio wpływa na zdolność kredytową zainteresowanych hipotekami.

REKLAMA

Symbolizuje hipotetyczne podniesienie kosztów kredytu w przyszłości (np. poprzez podniesienie stopy procentowej czy wzrost inflacji). Im bufor jest niższy, tym wysokość potencjalnej pożyczki jest wyższa – tłumaczą eksperci firmy Phinance.

Zależność jest prosta: im bufor jest niższy, tym wysokość potencjalnej hipoteki jest wyższa.

Bufor wzrostu stopy procentowej doliczany do marży, jak i stopy procentowej nie powinien wynosić 5,0 proc,, tylko 2,5 proc., ponieważ dotychczasowe kryterium było zbyt rygorystyczne. Uwzględniając fakt, że cykl podwyżek stóp procentowych mamy już za sobą – oznajmiła UKNF

Bufor 2,5 proc. Tak wzrośnie twoja zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa rok do roku obniżyła się o ponad połowę, co znacząco ograniczyło akcję kredytową, dlatego banki dwoją się i troją, aby zwabić kolejnych potencjalnych klientów do zakupu kredytów.

W odpowiedzi na propozycje KNF Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisor przygotował przybliżoną symulację wpływu obniżenia bufora z 5,0 do 2,5 proc. 

Bezdzietna para z łącznym dochodem 6000 zł netto zamiast 269 tys. zł może otrzymać do 321 tys. zł kredytu. To wciąż niższa kwota niż w trzecim kwartale 2021 r., czyli z okresu sprzed rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Ci sami bezdzietni małżonkowie mogli liczyć wtedy na 551 tys. zł – wylicza ekspert.

Spadek udzielonych kredytów o ponad połowę znacząco wpłynęło na sprzedaż mieszkań i domów. Przedstawiciele sektora deweloperskiego wraz z przedstawicielami banków apelowali do rządzących o wsparcie. Zdaje się, że prośby zostały wysłuchane.

Zmiana podejścia wpływa stymulująco na wprowadzanie przez banki kredytów mieszkaniowych opartych o okresowo stałą stopę procentową - wskazał rzecznik prasowy UKNF, Jacek Barszczewski

Mniejszy bufor to dobra zmiana dla Polaków

Zmiana stanowiska UKNF w rekomendacji S spowoduje wzrost zdolności kredytowej o około 20 procent. Wzmożony ruch w bankach pozwoli pobudzić gospodarkę, a i przeciętny Kowalski będzie zadowolony, bo otrzyma kredyt umożliwiający zakup upragnionego M.

REKLAMA

Decyzja UKNF jest niezwykle korzystna. Z jednej strony poprawia zdolność kredytową, a z drugiej jest dodatkową zachętą do korzystania z ofert opartych czasowo o stałe ​oprocentowanie – wskazuje Adam Kasperski, Adama Kasperskiego, Dyrektor Departament Produktów Kredytowych Phinance.

Warto dodać, że to kolejny krok w stronę zwiększenia przystępności mieszkań, bo w lipcu 2023 roku ruszy Program Pierwsze Mieszkanie

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA