Zarządzanie kryzysem. Jak rozmawiać z pracownikami?
Dla twojej firmy nadszedł ciężki czas? Na realizację czeka sporo projektów, a może wręcz przeciwnie, będziesz musiał redukować etaty? Wszelkiego typu zachwiania mogą negatywnie wpływać na motywację i postawę pracowników, dlatego szczególną rolę w sytuacjach kryzysowych odgrywa zarządzanie zespołem. Sprawdź, jak go zmotywować, budując tym samym zaangażowanie.

Komunikacja w okresie wzmożonego stresu
Dobry manager zawsze na pierwszym miejscu stawia komunikację. W okresie wzmożonego stresu jest ona tym bardziej potrzebna, ponieważ pracownicy boją się tego, co nieznane i niepewne. W tym miejscu warto dodać, że stresujące sytuacje mogą mieć miejsce zarówno w okresie prosperity, jak i bessy.
Bądź szczery w rozmowach
Jeśli będziesz szczery ze swoimi pracownikami, ograniczysz stres, który negatywnie wpływa na efektywność pracy. Nie pozwól, aby czerpali oni wiedzę z plotek. Otwarcie mów o najbliższych planach na przyszłość, także tych mniej przyjemnych, jak nadgodziny czy możliwa redukcja etatów.
Organizuj regularne spotkania zespołu
W niepewnych czasach prowadzenie rozmów wyłącznie z wybranymi członkami zespołu może zostać źle odebrane. Przekazuj informacje na forum, organizując regularne spotkania. Postaw na otwartą komunikacje – niech pracownicy mają możliwość zadawania pytań, wspierania się czy przedstawiania swoich pomysłów.
Postaw na pracę zespołową
Rozwiązywanie problemów w pojedynkę może być trudne, dlatego warto zaangażować do pracy zespół. Wspólne znajdowanie korzystnych rozwiązań przynosi wiele korzyści, począwszy od lepszej integracji pracowników aż po skrócenie czasu pracy nad konkretnymi zadaniami.
Jak budować zaangażowanie pracowników?
Niektórzy błędnie definiują pracownika zaangażowanego jako takiego, który jest w stanie pracować w nadgodzinach, nieustannie się szkolić i poświęcać się wyłącznie pracy. Tymczasem można wykazywać ogromne zaangażowanie w życie firmy, dbając jednocześnie o work-life balance. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zarządzanie zespołem i manager, który zdaje sobie sprawę ze stawianych przed nim wymagań.
Poświęć czas najlepszym
W organizacjach bardzo często skupiamy się na słabszych pracownikach, którym chcemy pomóc. Ale w sytuacjach kryzysowych takie działanie może przynieść odwrotny do oczekiwanego skutek. Warto poświęcić czas najlepszym członkom zespołu, którzy dzięki wiedzy, doświadczeniu czy kreatywności szybciej poradzą sobie z problemem. Zwykle są oni pozostawieni sami sobie, ponieważ wiemy, że poradzą sobie bez naszego wsparcia. Tutaj jednak przyda się ich większe zaangażowanie.
Więcej poradników dla prowadzących firmy
Postaw na autorskie pomysły
Zachęcasz pracowników do burzy mózgów, w czasie której mogą podawać swoje autorskie pomysły? Świetnie, ale pamiętaj, że Twoim zadaniem jest wcielić w życie najlepsze z nich. Nic tak nie demotywuje, jak szukanie rozwiązania problemu, które następnie manager odstawia na bok, realizując własny pomysł. Oczywiście, nie wszystkie pomysły można wcielić w życie, ale warto doceniać te, które coś wnoszą do organizacji.
Oferuj wsparcie
Pracownicy prezentują różny poziom zaangażowania w sprawy firmy. Niektórzy skupiają się na tym, by skończyć pracę o 16, inni nieustannie zastanawiają się, co w danej sytuacji można jeszcze zrobić, aby osiągnąć wyznaczony cel. Ci, którzy sami z siebie wykazują zaangażowanie, powinni dostać szczególne wsparcie. To właśnie takich osób potrzebujesz, by rozwiązać problem. Sprowadzanie ich entuzjazmu do parteru sprawia, że nie czują się docenieni i tracą chęć do pracy.