REKLAMA

Jak ochronić majątek firmy? Najlepsze rozwiązania

Prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, dlatego warto podjąć kroki w celu ochrony majątku zarówno przedsiębiorstwa, jak i prywatnego. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane, a narzędzia takie jak polisy ubezpieczeniowe są dostępne dla każdego. Sprawdź, jak zabezpieczyć swoją przyszłość pod kątem finansów.

Jak ochronić majątek firmy? Najlepsze rozwiązania
REKLAMA

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe i dobrowolne

Obowiązkowe ubezpieczenie OC każdy z nas kojarzy z samochodem. Rzeczywiście, zarówno firmowe, jak i prywatne pojazdy trzeba ubezpieczyć. Niemniej jednak ten rodzaj polisy mają też obowiązek wykupić:

REKLAMA
  • rolnicy,
  • notariusz, adwokaci, radcy prawni,
  • lekarze, weterynarze, pielęgniarki, farmaceuci,
  • brokerzy ubezpieczeniowi,
  • doradcy finansowi,
  • pośrednicy nieruchomości,
  • inżynierowie budowlani.

Ubezpieczenie OC chroni przed konsekwencjami finansowymi nieprawidłowych decyzji. Można je również wykupić dobrowolnie, co jest zalecane zwłaszcza w przypadku zawodów wysokiego ryzyka. Na przykład fryzjerzy nie są zobowiązani do zakupu polisy, a jednak coraz więcej z nich korzysta z tego rodzaju zabezpieczenia.

Ubezpieczenia majątkowe – co obejmują?

Ubezpieczenia majątkowe dotyczą przede wszystkim wartościowych aktywów, jakie posiadasz w firmie. Mogą być to maszyny, urządzenia, nowoczesne komputery czy wysokiej jakości sprzęt biurowy. Odszkodowanie otrzymasz na przykład w przypadku kradzieży, uszkodzenia mechanicznego, pożaru czy zalania. Zanim jednak podpiszesz umowę, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). To one określają, jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać odszkodowanie.

Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu domu lub mieszkania oraz cennych przedmiotów, jakie się w nim znajdują. Podobnie jak przy ubezpieczeniach majątkowych firmowych, szczególne znaczenie ma tutaj dokument OWU.

Jakie jeszcze ubezpieczenie warto wykupić?

Przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć się na wiele sposobów – towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla nich rozbudowaną ofertę. Jest ona bogata także w nowe, dotychczas rzadko spotykane rodzaje polis. Coraz popularniejsze staje się ubezpieczenie spłaty pożyczki, od utraty dochodu czy ubezpieczenie oprogramowania. Wybór konkretnego rozwiązania zależy po pierwsze od potrzeb i specyfiki Twojej firmy, po drugie od budżetu, jakim dysponujesz. Im więcej polis wykupisz, tym lepsze zabezpieczenie uzyskasz, ale jednocześnie poniesiesz wyższe koszty.

Jak oddzielić majątek firmy od majątku prywatnego?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiadasz za długi całym swoim majątkiem. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wspólników spółek osobowych. Zatem, jeśli planujesz oddzielić majątek osobisty od majątku firmowego, powinieneś zdecydować się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Rozdział majątku jest też możliwy w spółce komandytowej, ale tylko wtedy, gdy występujesz w roli komandytariusza. Wtedy też odpowiadasz do wysokości wniesionej sumy komandytowej.

Formalne oddzielenie majątku firmy i osobistego jest więc w pewien sposób ograniczone. Możesz natomiast podjąć działania, które pozwolą ci przejąć większą kontrolę nad finansami. Po pierwsze, rozgranicz swój własny majątek od zasobów firmy. Załóż konto firmowe, za zakupy płać wyłącznie kartą firmową, prowadź księgowość. Staraj się wydatkować tylko te środki, które zarobisz w ramach działalności. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób, które łączą etat z prowadzeniem własnej firmy.

Jak zabezpieczyć rodzinę przed odpowiedzialnością?

REKLAMA

Istnieje także sposób, aby zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek utraty płynności finansowej. Rozwiązaniem jest rozdzielność majątkowa z małżonkiem. W tym miejscu warto dodać, że wspólność majątkowa powstaje w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Zatem mąż lub żona odpowiadają za długi małżonka, również te, które zostały zaciągnięte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Intercyzę można podpisać w dowolnym momencie, jednak pamiętaj, że chroni ona przed długami zaciągniętymi przed jej ustaleniem. Ponadto, decydując się na takie rozwiązanie, tracisz możliwość wspólnego rozliczania PIT z mężem/żoną.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-30T12:54:00+02:00
Aktualizacja: 2025-03-30T09:30:00+02:00
Aktualizacja: 2025-03-29T22:21:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-29T13:11:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-29T04:10:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-28T22:21:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-28T18:30:38+01:00
Aktualizacja: 2025-03-28T10:02:48+01:00
Aktualizacja: 2025-03-28T09:05:09+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T22:19:00+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA