REKLAMA

Rodzaje ubezpieczeń. Oto najpopularniejsze polisy w Polsce

Ubezpieczenia to bardzo szeroka kategoria, wśród której można znaleźć na przykład polisy na życie, zdrowotne albo turystyczne. Jakie są rodzaje ubezpieczeń? Czym różnią się między sobą?

Rodzaje ubezpieczeń. Oto najpopularniejsze polisy w Polsce
REKLAMA

Podział ubezpieczeń w Polsce

REKLAMA

Podziału ubezpieczeń możemy dokonać, przyjmując różne kryteria. Jednym z nich jest podmiot, który zapewnia ubezpieczonemu ochronę. Pod tym kątem wyróżniamy ubezpieczenia:

  • społeczne – mają charakter powszechny i obejmują wszystkich, którzy opłacają składki ZUS. Zapewniają podstawowe zabezpieczenie na wypadek choroby, niezdolności do pracy czy osiągnięcia wieku emerytalnego,
  • gospodarcze – gwarantem jest podmiot prywatny, a sama polisa ma charakter dobrowolny. W tej kategorii znajdują się wszelkiego typu ubezpieczenia komercyjne.

Dodatkowo ubezpieczenia gospodarcze można podzielić na:

  • osobowe – przedmiotem ochrony jest zdrowie i życie człowieka oraz zdolność do pracy,
  • majątkowe – przedmiotem ochrony jest mienie lub ponoszenie finansowej odpowiedzialności za szkody,
  • komunikacyjne – dotyczą wszelkich zdarzeń mających miejsce na drodze, mogą również obejmować ochroną pojazdy.

Ubezpieczenia obowiązkowe a ubezpieczenia gospodarcze

Obowiązek ubezpieczeniowy może być powszechny, ale czasami dotyczy jedynie wybranych grup. W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkim ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, którymi objęci są pracownicy, zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy. Ochronę gwarantuje ZUS, a składki potrącane są z wynagrodzenia lub – w przypadku osób prowadzących działalność – odprowadzane od zadeklarowanej kwoty. Innym rodzajem ubezpieczeń obowiązkowych jest polisa OC, którą muszą wykupić właściciele pojazdów oraz przedstawiciele niektórych grup zawodowych.

Tymczasem ubezpieczenia prywatne nie są obowiązkowe, jednak zapewniają dodatkową ochronę na wypadek zdarzenia losowego. Mogą również stanowić zabezpieczenie w razie choroby albo dożycia sędziwego wieku.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz na Bizblog.pl:

Najpopularniejsze polisy gospodarcze

Rynek ubezpieczeń gospodarczych jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Wielu ubezpieczycieli oferuje nie tylko podstawową, ale również rozszerzoną ochronę, która będzie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy ubezpieczenia:

  • zdrowotne,
  • turystyczne,
  • na życie,
  • emerytalne,
  • na wypadek choroby,
  • assistance,
  • nieruchomości,
  • AC pojazdu,
  • inwestycyjne.

Warto mieć świadomość, że oferty poszczególnych towarzystw różnią się m.in. zakresem ochrony oraz wysokością składki. Ubezpieczenie zdrowotne może obejmować na przykład wyłącznie dostęp do lekarzy wybranych specjalizacji, lecz również pokrycie kosztów hospitalizacji w prywatnym ośrodku. Podobnie jak polisa mieszkaniowa, która może zawierać kilka albo wiele rodzajów ryzyka.

Z czego składa się polisa ubezpieczeniowa?

Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkie. Warto jednak wiedzieć, z czego właściwie składają się polisy i jak je czytać. Sama nazwa „ubezpieczenie mieszkania” kryje w sobie wiele niewiadomych. Powinniśmy wiedzieć, w jakich właściwie przypadkach jesteśmy zabezpieczeni oraz na co możemy liczyć. Zwróćmy więc uwagę na:

REKLAMA
  • rodzaje ryzyka – sytuacje, w których będziemy objęci ochroną ubezpieczeniową. W przypadku polisy mieszkaniowej może być to zalanie, włamania czy pożar,
  • sumę ubezpieczeniową – określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela,
  • wyłączenia odpowiedzialności– sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Oczywiście, ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowy są znacznie bardziej rozbudowane, jednak powyższe czynniki to jedne z najważniejszych. Polisy nie występują natomiast w ubezpieczeniach społecznych, co nie oznacza, że można korzystać z nich w dowolny sposób. W tym przypadku wszelkiego rodzaju ograniczenia zawarte zostały w ustawach oraz innych aktach prawnych. Określają one, w jakich sytuacjach mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej bądź od kiedy przysługuje nam emerytura. Na kształt ubezpieczeń społecznych nie mamy wpływu, natomiast wybór konkretnej polisy prywatnej zależy już wyłącznie od naszych potrzeb.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA