REKLAMA
 1. bizblog
 2. Ubezpieczenia /
 3. Poradniki
 4. Finanse osobiste - poradniki

Ubezpieczenie turystyczne. Oto najpopularniejsze warianty

Turyści, którzy wykupili wycieczkę w biurze podróży, zwykle mają w cenie podstawowy pakiet ubezpieczeniowy. Mogą jednak, a w niektórych przypadkach nawet powinni, zdecydować się na zakup pakietu rozszerzonego. Ci, którzy organizują podróż na własną rękę, muszą samodzielnie wybrać i zakupić polisę turystyczną. Jakie są ich rodzaje i które rzeczywiście są warte uwagi?

13.06.2024
22:22
Ubezpieczenie turystyczne. Oto najpopularniejsze warianty
REKLAMA

Podstawowe warianty polis turystycznych

REKLAMA

Ubezpieczenia turystyczne to niezwykle szerokie zagadnienie. Ofertom nie ma końca, jednak szukając wspólnego mianownika, można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

 • ubezpieczenie NNW – obejmuje wszelkie zdarzenia, w których turysta odnosi uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie ma w tym przypadku stanowić rekompensatę za doznaną krzywdę,
 • ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego – w jego ramach mogą zostać pokryte koszty wizyt lekarskich, pobytu w szpitalu czy zakupu leków,
 • ubezpieczenie OC – obejmuje sytuacje, w których turysta nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej, na przykład uszkodzi jego mienie.

Ubezpieczenie NNW oraz kosztów leczenia często jest wliczone w koszty wycieczki, jeśli na wakacje wybieramy się z biurem podróży. Niestety, suma ubezpieczeniowa jest stosunkowo niska, przez co polisa nie daje dobrego zabezpieczenia. Tymczasem, organizując wycieczkę we własnym zakresie, sami musimy zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które może być mniej lub bardziej rozbudowane.

Ubezpieczenie turystyczne – najpopularniejsze warianty

Ubezpieczenie NNW, kosztów leczenia czy OC stanowi podstawową ochronę, jednak pakiety oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są znacznie szersze. Turyści mogą zdecydować się na zakup ubezpieczenia:

 • bagażu – odszkodowanie zostanie wypłacone w przypadku kradzieży, zniszczenia czy zgubienia bagażu,
 • kosztów przerwanej podróży lub opóźnionego lotu – ubezpieczyciel dokładnie określa, kiedy podróż uznaje się za przerwaną a lot za opóźniony,
 • assistance – obejmuje pomoc prawną,
 • auto assistance – obejmuje wsparcie w razie awarii bądź wypadku samochodowego,
 • sprzętu sportowego lub turystycznego – podobnie jak ubezpieczenie bagażu obejmuje kradzież, zniszczenie albo zgubienie.

Warto też zwrócić uwagę na tak zwaną klauzulę alkoholową. Ubezpieczyciele oferujący polisy NNW czy kosztów leczenia uzależniają wypłatę odszkodowania od stanu trzeźwości ubezpieczonego. Jeśli okaże się, że w momencie zdarzenia był on pod wpływem alkoholu, pieniądze nie zostaną przyznane. Klauzula alkoholowa „zdejmuje” blokadę – odszkodowanie będzie wypłacone nawet w przypadku, gdy zdarzenie miało miejsce po spożyciu. Popularnym rozszerzeniem polis turystycznych jest też ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu. Ubezpieczyciel podaje, w jakich przypadkach pokryje koszty za ubezpieczonego, gdy ten nie będzie mógł wziąć udziału w wycieczce.

Więcej poradników dla turystów przeczytasz na Bizblog.pl:

Szeroka polisa zdrowotna – co warto o niej wiedzieć?

Ubezpieczyciele oferują wiele różnych, czasami bardzo szerokich polis zdrowotnych. Istnieje możliwość ubezpieczenia się na przykład od następstw chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, astma czy nadciśnienie. Ponadto możemy wybrać opcję:

 • pokrycia kosztów powrotu do kraju w razie zachorowania,
 • ratownictwa (na morzu, w jaskiniach czy na jeziorach),
 • transportu sanitarnego,
 • organizacji pobytu dla osoby towarzyszącej,
 • organizacji pobytu dla opiekuna małoletniego dziecka.

Polisy zdrowotne polecane są każdemu, ale szczególnie powinny zainteresować się nimi osoby przewlekle chore, rodziny z małymi dziećmi oraz ci, którzy wybierają się w dalekie zakątki globu.

REKLAMA

Ubezpieczenie dedykowane dla kraju docelowego

Niektórzy ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw turystom, oferując im polisę dedykowaną dla kraju docelowego. Najczęściej dotyczą one nieco odleglejszych miejsc, na przykład Indii, Nowej Zelandii czy Australii. Tego typu propozycje uwzględniają rodzaje ryzyka charakterystyczne dla danego kraju, jednak sama nazwa nie powinna jeszcze przesądzać o ich zakupie. Warto, jak w każdym przypadku, dokładnie zapoznać się z OWU, aby poznać pełny zakres ochrony i sumę ubezpieczeniową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA